Email Tasarımı

Email pazarlama stratejinizin en önemli kısımlarından birini e-mail (mailing) tasarımı oluşturur. Binlerce kişiye gönderdiğiniz emailler işletmenizin kurumsal kimliğini yansıtır. Standartlara uygun ve görsel gücü yüksek tasarlanan epostaların yüksek geri dönüşüm elde etme olasılığı daha fazladır. Gönderilen iletinin açılma oranını arttıran ve geri dönüşümünü sağlayan faktör ise şüphesiz mail gönderim tasarımıdır.

Email Tasarımı Yaparken Neden Profesyonel Bir Ekipten Yardım Almalısınız?

Hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajları resim, hareketli resim, video, metin bileşenleri ile zenginleştirerek kaliteli email gönderim tasarımları elde edilebilirsiniz.

Özellikle yapılan en büyük yanlışlardan biri, hem e-mail tasarımında kullanılan hem de web tasarımı için kullanılan HTML ve CSSin aynı teknolojiyi kullanması nedeniyle aynı şekilde oluşturulabileceğini varsayılmaktadır. Burada bilinmeyen kısım, onlarca popüler e-mail programının güvenlik kısıtlamaları nedeniyle, e-mail kendi tasarımına ve kodlama paradigmalarına sahiptir.

Hem tasarımcının hem de yazılımcının varolan bu kısıtlı platformdaki en iyi sonuca ulaşması için kurallara, kontrollere ve kriterlere çok iyi hakim olup birlikte uyum içinde çalışması gerekir. Emailinizin alıcıya başarılı bir şekilde ulaşması için;

1) Görsel tasarımın bu kuralara uygun ve uyumlu olması

2) Yazılımcının da o tasarımı sorunsuz bir şekilde tüm güvenlik kısıtlamalarından ve mail uygulamalarının testlerinden geçirecek şekilde kodlamalası gereklidir.

Mail tasarımı özel uzmanlık gerektiren bir alan, ne bir web yazılımcısı ne de bir grafik tasarımcısı tek başına email bültenlerini hazırlayamaz. Mailing tasarım ihtiyaçlarınızı karşılayacak deneyimli bir ekip ile etkileşimi yüksek email kampanyaları hazırlamak isterseniz lütfen bizle iletişime geçin.

Resimler Görülmez

Birçok mail uygulaması farklı güvenlik önlemleri nedeniyle resimleri yüklemez. Alıcıya mailinizi tek parça görsel halinde gönderip açılmadığında, boş bir mail göndermiş olduğunuzu unutmayın. Bu durumu önlemek için email tasarımında kullanılan resimlerin ALT Metinleri mutlaka belirtilmelidir. Resimlerin görüntülenemediği durumlarda ALT metinler görüntülenir. Bu yüzden mailinizi göndermeden önce resim gösterme kapalıyken ön izleyin ve alt metinlerin doğruluğu konusunda emin olun.

Mobil Uyumlu ve E-Mail Uygulamalarına Özel Mail Tasarımları

Her e-posta uygulaması masaüstü, web mail, mobil sürüm olarak görüntüleri birbirinden farklı gösterir. Her uygulama için farklı tasarımlar hazırlanıp gönderilmelidir. Tüm cihazlarda sorunsuz görüntülenme açısından en uygun mail gönderim ölçüleri arasında tasarlanmalıdır.

Standart Html Ve Css ile E-postadaki Kullanımı Arasındaki Farklılık

E-postanın, web – HTML ve CSS ile aynı teknolojiyi kullanması nedeniyle aynı şekilde oluşturulabileceğini varsaymaktadır. Fakat, e-posta kendi tasarımına ve kodlama paradigmalarına sahiptir. Web için kullanılan standart HTML ve CSS ile e-posta uygulamaları için kullanılan HTML ve CSS kodlama farklılıklar, sizi harika e-postalar tasarlamaktan alıkoymamalı.

Yükleme Hızını Arttırın

Görsellerin dosya boyutunu küçültün (Optimize edin). Kullanılan resimlerin dosya boyutları emailinizin yüklenme hızını etkiler. Yüklemesi çok uzun süren veya dosya boyutu çok yüksek olan görüntüler kullanmayın. Kullanılan resimler optimize edilerek resim boyutları küçültülmelidir.

Başlık Seçimi (Konu Adı)

Konu başlığızın hedefinize giden yolda en önemli unsurlardan olduğunu unutmayın. Dikkat çekici ve konu başlığı kurallarına uygun olmasına özen gösterin.

Buton Kullanımı

Linki metin olarak eklemek yerine buton ile birlikte kullanarak hem tasarımınızın bütünlüğünü bozmayın hem de mailinizin spama düşmemesini sağlayın. Buton özelliğinin her e-posta uygulamasında düzgün görüntülendiğinden ve mutlaka çalışan bir link atandığından emin olun.

Karşılığı Olmayan Bağlantı Linkleri (Kırık Lınk)

Konu başlığızın hedefinize giden yolda en önemli unsurlardan olduğunu unutmayın. Dikkat çekici ve konu başlığı kurallarına uygun olmasına özen gösterin.

Yazı Tipi Ve Kullanımı

Font (Yazı tipi) uyumuna ve bütünlüğüne dikkat edilmelidir. Her cihazda rahatlıkla okunabilecek fontlar tercih edilmelidir. Tasarımınıza ve e-posta uygulamasına uygun yazı şekli ve büyüklüğü ile yazılarınızın okunmasını sağlayın.

Resim Ve Metin Kullanım Dengesi

Tasarımda göz yoran çok zıt renkler ve resimler kullanılmamalıdır. Çoğunlukla beyaz ağırlıklı tasarımlar tercih edilir. Sadece resimden oluşan mail gönderim tasarımları da kullanılabilir ancak resim harici bir miktar metin içeriği eklemekte fayda sağlar.

Abonelikten Çıkma Bağlantısı Yok

Tasarımınızın sonunda abonelikten çıkma bağlantısı eklemelisiniz. Bağlantınızın hem görünür durumda olması hem de işlevini yerine getirmesi tasarımınızdaki bütünlüğü bozmasın.

İletişim makinesinin % 0,03 spame düşme oranlı servisini 1 ay ücretsiz denemek, toplu mail gönderme fiyatları hakkında bilgi almak için linke tıklayın.