Zim Başlıklı Sms
Türkiye'nin en ucuz Toplu SMS gönderme yolunu öğrenin HEMEN BAŞLA!

4 Büyük Avantaj ile
Toplu Mail Gönderme

Email pazarlama, müşterilerinize ulaşmanın en kolay, en etkili ve en ucuz yoludur. Hemen ilk ay ücretsiz deneyin!

Toplu Mail Hazırlama Toplu Mail Hazırlama
Toplu Mail Hazırlama
Toplu SMS, Toplu MMS,
TCKN SMS
ve Sorgulama
Servisleri, Lokasyona SMS,
OTP, Anında cevap ve Vergi
No SMS servislerimizle,

tüm ihtiyaçlara hitap
ediyoruz.
Toplu Mail Hazırlama
İletişim Makinesi, IVR servisleri, sesli mesaj, internet faks, metin seslendirme gibi birçok “Sesli Servisi” aynı arayüzde, entegre çalışır biçimde sunuyor
Toplu Mail Hazırlama
Türkiye’nin en iyi markalarıyla çalışan Tanı’nın güvenli veritabanıyla izinli pazarlamaya başlayın.

Çağrı Merkezleri Neden Bulut IVR’a Geçiş Yapıyor?

IVR sistemlerinin kurumlara ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. IVR, müşterilerle olan iletişimde en etkin ve hesaplı çözümleri sunarken, firma çalışanlarının da verimliliğini artırıyor. Ancak donanımsal santral çözümlerinin de artık modasının geçtiği aşikar. Bugün, Cloud IVR’ın neden donanımsal sesli yanıt sistemlerinin önüne geçtiğini inceleyeceğiz.
Bulut-Çağrı-Merkezi

Donanımsal IVR’dan Cloud IVR’a geçmenin en büyük getirisi elbette ki donanımın yarattığı hantallıktan kurtulmak oluyor. Firma, IVR’ın bakımıyla, güncellemesiyle, teknik detaylarıyla uğraşmak zorunda kalmıyor. Servis sağlayıcı yalnızca güncelleştirmeler ve geliştirmeler ile ilgileniyor, donanım olmadığı için bakım diye bir kavram da gündeme gelmiyor. Donanım aynı zamanda ek masraflar ortaya çıkarıyor. Donanımsal IVR sistemleri, hem uzun sürede hazır hale gelerek zamanı, hem de donanım maliyeti yüzünden firma bütçesini etkiliyor.

Bulut(Cloud) IVR’ın bir diğer rahatlığı ise cihaza olan bağımlılığını olmaması. Örneğin; İletişim Makinesi Outbound IVR servisi, internet tarayıcı destekleyen bütün cihazlarda kullanılabiliyor. Bu özelliğiyle, donanımsal IVR’ın sunamadığı esnekliği, Cloud IVR çözümleriyle sunuyor.

Ölçümlenebilme yönü, Cloud IVR çözümlerinin bir diğer avantajı. Donanımsal IVR’a göre raporlar tamamen sistem tarafından ve eş zamanlı olarak görüntülenebiliyor. Bu da müşterilerden gelen geri dönüşlere göre anında strateji değiştirebilme esnekliğini kurumlara sağlıyor. İletişim Makinesi Raporlama özelliği de bu ihtiyacı sorunsuz bir şekilde karşılıyor. Dilerseniz raporlarınızı Excel üzerinde bile görüntüleyebiliyorsunuz.

Bulut bilişim teknolojisiyle çalışan bir IVR’da ayrıca telefon hattı gibi bir zorunluluk da ortadan kalkıyor. Bu da dış etkenlerden bağımsız bir şekilde (kötü hava koşulları, altyapı çalışmaları vs.) IVR’ın 7-24 sorunsuz çalışmasını sağlıyor.

Cloud IVR, çağrı merkezlerinin tüm dünyada evrilmeye başladığı sanal santral sistemidir. İletişim Makinesi Outbound IVR servisi, çift yönlü iletişimin en etkili ve hesaplı halini müşterilerine sunuyor.

Etkileşimli Sesli Yanıt (IVR) / İletişim Makinesi

Powered by hermes-logo