Çağrı otomasyonunun geldiği son nokta: IVR


IVR teknolojileri şirketlere gelen aramaları ve şirketlerin müşterilere yaptıkları aramaları,
akıllı yetenekleriyle insan gücüne ihtiyaç duymadan başarabilir hâle geldi.

IVR neden çok etkili?

Günümüzde büyük ve orta ölçekli şirketlerin %50’sinden fazlası IVR sistemlerini kullanıyor.

İşlerini IVR üzerinden bitirmeyi tercih eden müşterilerin sayısı her geçen gün artıyor.

2020 yılına kadar dünya üzerindeki tüm şirketlerin %85’inin IVR teknolojisine geçeceği öngörülüyor.

IVR teknolojileri, her alana uyarlanabiliyor ve herkese ulaşabiliyor.

Neler Yapabilirsiniz?

yonlendir

Otomatikleştirilmiş çağrı yönlendirme

Müşteri temsilcisine ihtiyaç duyulan günler bitiyor. IVR sistemi, arayanların tuşlama yöntemiyle neye ihtiyaç duyduklarını anlayarak ihtiyaçları karşılar; müşteri temsilcisine ulaşması gereken çağrıları ilgili kişiye aktarır.

anket

Telefondan Anket

IVR teknolojileri, telefondan aynı anda binlerce kişiye tuşlama yöntemiyle anket yapabilmenizi sağlar. Aynı şekilde hattınıza gelen çağrıları da telefon anketleriyle karşılayabilirsiniz.

yuksek-hacim

Yüksek Hacimli Aramalar

Rutin çağrılarınızı ya da yüksek hacimli çağrıları otomatikleştirerek maliyetleirni düşürmenizi sağlar. Bu, müşteri temsilcilerinizin zaman ve enerjilerini daha değerli etkileşimlere odaklamalarını sağlar.

entegrasyon

Özelleştirilmiş IVR Çözümleri

İş ihtiyaçlarınızı karşılayacak çözümler üretmek için, API’larımızı kullanarak baştan sonra kendi uygulamalarınızı geliştirebilirsiniz.

IVR Sistemleri En İyi Kullanım Örnekleri & Faydaları

 • IVR Nedir?

  Açılımı Interactive Voice Response (Etkileşimli Sesli Yanıt) olan IVR, tam otomatik bir telefon ve çağrı sistemi. IVR, şirketinize gelen tüm çağrıları insan gücüne ihtiyaç duymadan karşılayıp gerekli birimlere yönlendiriyor. Ya da yapılması gereken binlerce çağrıyı bir anda otomatik olarak yapabiliyor.

  IVR temel olarak iki ana kola ayrılıyor: Gelen çağrılar için Inbound IVR ve dışa yapılan çağrılar için Outbound IVR.

 • IVR ile Neler Yapılıyor?

  IVR ile, şirketinize gelen aramaları ve gün içinde yapılan yüksek hacimli aramaları neredeyse tamamen otomatik hâle getirmeniz mümkün. Inbound IVR teknolojisi ile şirketinize gelen tüm aramalar, önceden hazırladığınız sesli yönergeler tarafından, iş gücüne ihtiyaç duymaksızın karşılanır. Outbound IVR teknolosiyle de, çalışanlarınızın tek tek yaptıkları çağrıları, aynı anda binlerce numaraya yapabilirsiniz.


  IVR, Günümüzde birçok farklı şirket tarafından, farklı şekillerde kullanılıyor. IVR’ın kontrol sistemi tuşlamaya dayalı olduğu için, birçok konu da tuşlama ile, müşteri temsilcisine hiç gerek kalmadan sistem tarafından çözülebiliyor. IVR’ın farklı kullanım alanları hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

  tuslama-ivr

  Taksi

  Bir taksi şirketi, Inbound IVR sistemine geçerek müşteri memnuniyetini artırmayı hedeflemiş. Gelen aramaların kaydını tutan şirket, gün içindeki arama trafiğini, hangi bölgelerin daha çok taksi kullandığını kaydederek işlerini buna göre düzenlemiş.


  İş Bulma Şirketi

  Hindistanlı bir iş bulma şirketi, iş arayanlar ve işverenleri buluşturuyor. Bunun için kullandıkları sistem çok basit. İş arayan kişi, şirkete bir cevapsız çağrı bırakıyor, çağrı merkezi uygun zamanda bu kişiye gerekli dönüşü sağlıyor. Bilgileri alınan kişi, daha sonra uygun işverenle eşleştiriliyor.


  Restoran

  Çok fazla rezervasyon alan büyük bir restoran, gelen aramaları karşılayamaz hale geldiğinde, daha fazla telefon hattı açmak yerine IVR’a geçiş yaptı. Böylece gelen aramalara yanıt verilemese bile sonradan aramayla dönüş yapılabildi. Ayrıca cevapsız çağrıları SMS API’sine bağlayarak, müşteriye geri dönüleceğini bildiren bir SMS de otomatik olarak gönderiliyor.  Anket Çağrıları

  İş süreçlerinizi iyileştirmek için, yeni bir ürün hakkında bilgi ve talep toplamak için, müşteri tercihlerini öğrenmek için, zayıf yönlerinizi görmek için, yapılan pazarlama faaliyetlerinin başarısını ölçmek için, müşteri sadakatini sağlamak vs. için çağrı yapıp çok kıymetli verilere ulaşabilirsiniz. Bunun için onlarca personele ihtiyacınız yok. Sadece CTI ve IVR sistemler sayesinde çok daha uygun maliyetlerle çok daha sağlıklı raporlar elde edecek şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


  E-Ticaret

  E ticaret sitelerindeki en çok karşılaşılan sorunlardan birisi stok durumu takibi. Her zaman sitede görünen ve depoda olan birbiriyle uyuşmayabiliyor. Bazı e ticaret siteleri bunu müşterilerine otomatik “sipariş ettiğiniz ürün şu anda stoklarda yok” çağrısıyla bildiriyor. IVR şablonunun içine eklenen tuşlamayla sipariş iptali gerçekleştirilebiliyor.


  Turizm Şirketi

  Günde 2500 bilet iptali çağrısı alan otobüsle seyahat firması Redbus, bunu karşılayamaz hale gelince, IVR sistemiyle kullanıcıların bilet numaralarını girerek bilet iptali yapmasını sağladı.


 • IVR Tasarım Aracı
  ivr-sablonu

  IVR şablonlarını sürükle-bırak yöntemiyle oluşturabilirsiniz. Ya da uzman ekibimizden en ideal IVR şablonu konusunda ücretsiz destek alabilirsiniz.

IVR teknolojileri ile neler yapılıyor?


IVR teknolojileri, günümüzde ortaya çıkış amacından çok daha fazlasıyla verebilen bir teknolojiye dönüştü. IVR temel olarak iki ana kola ayrılıyor: Gelen çağrılar için Inbound IVR ve dışa yapılan çağrılar için Outbound IVR.

IVR API

IVR API kullanarak, yazılım veya web uygulamalarınıza IVR’i kolaylıkla entegre edebilirsiniz.

IVR API Dökümanları İnceleyin


Tüm iletişim ihtiyaçlarınızı aynı arayüzde kullanın, kârlı çıkın.

Benzer servisler

Bu buluşma güzel bir ilişkinin başlangıcı olabilir