Yazılar Alacak Takibi için En Uygun Sesli Mesaj ve Metin Seslendirme Örnekleri

Alacak Takibi için En Uygun Sesli Mesaj ve Metin Seslendirme Örnekleri

Sesli Mesaj ve IVR servislerinin bir fonksiyonu olan Text to Speech (Metin Seslendirme), mesaj içeriklerini dilediğimizce kişiselleştirmeye yarıyor. Bu yazımızın konusu, Text to Speech kullanımı üzerine olacak.

İlk olarak, gönderilecek içerik tipine göre Text to Speech’i belirlemek gerekiyor. Bütün bir metni, TTS olarak gönderebilmemiz mümkündür. Ancak bu şekilde bir kurgu, Sesli Mesaj veya IVR’ın etkisini düşürecektir. Eğer genel bir mesaj veriyorsak, TTS kullanmamıza gerek yoktur.

Peki Metin Seslendirme Servisi nerede kullanılacak? Eğer borçlulara özel bilgileri iletmeniz gerekiyorsa, Text to Speech kullanmanız sizi her bir müşteri için seslendirme yapma zahmetinden kurtaracaktır. Binlerce borçlu kişi olduğunu düşünürsek, zaten kişiye özel seslendirme imkanımızın da olmadığını görürüz. Örneğin; ödeme günü yaklaşan bir borçluya TTS ile gün ve saat hatırlatılabilir. Böylece, ödeme günü yaklaşan tüm borçlular için seslendirme yapılmasına gerek kalmaz.

Öte yandan bütün kaydı Text to Speech ile oluşturmanın bir yan etkisi daha olabilir. Borçlu kişiyle zaten irtibatınız varsa, kendi sesinizi kullanmanızın yaratacağı etki çok daha yüksek olacaktır.

Sesli Mesaj ve IVR gönderimlerinde, bütün işi Text to Speech’e bırakmak doğru bir seçenek değil. TTS, doğru kurgulandığında kurumların işini kolaylaştırır. Verdiğimiz ajans desteği sayesinde, İletişim Makinesi’nden gönderdiğiniz mesajlarda TTS’in doğru konumlandırılmasını ve her bir borçluya özel içerik göndermenizi sağlıyoruz.

 Kaynak: Alertsolutions.com

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız