Zim Başlıklı Sms
Türkiye'nin en ucuz Toplu SMS gönderme yolunu öğrenin HEMEN BAŞLA!
Toplu Mail Hazırlama
Toplu SMS, Toplu MMS,
TCKN SMS
ve Sorgulama
Servisleri, Lokasyona SMS,
OTP, Anında cevap ve Vergi
No SMS servislerimizle,

tüm ihtiyaçlara hitap
ediyoruz.
Toplu Mail Hazırlama
En etkili pazarlama faaliyetlerinden biri olan Toplu Mail’i kolay kullanım ve raporlama avantajıyla
İlk Ay Ücretsiz
Denemeye Başlayın!
Toplu Mail Hazırlama
İletişim Makinesi, IVR servisleri, sesli mesaj, internet faks, metin seslendirme gibi birçok “Sesli Servisi” aynı arayüzde, entegre çalışır biçimde sunuyor
Toplu Mail Hazırlama
Türkiye’nin en iyi markalarıyla çalışan Tanı’nın güvenli veritabanıyla izinli pazarlamaya başlayın.

Ekonomik Kriz Dönemleri Şirketlerin Pazarlama Alışkanlıklarını Nasıl Etkiliyor?

Bir kurumun organik büyümesindeki ana etmenin pazarlama faaliyetleri olduğu bir dünyada, pazarlama bütçelerinin doğru şekilde kullanılması her geçen gün daha büyük önem kazanıyor. Çünkü pazarlama artık başlı başına bir sektör ve her geçen gün daha çok büyüyüp şekilleniyor. Özellikle 2000’li yıllardan dijital araçların hayatlarımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelmesinin ardından, yepyeni pazarlama yöntemleri ortaya çıktı. 2008’de ABD’de yaşanan ekonomik durağanlık döneminde, dijital pazarlama konusunda büyük bir kırılma oldu. Bunu yapanlarsa küçük pazarlama bütçelerini dijitale kaydıran küçük ve yerel firmalar oldu.

Anket: Büyük şirketler kriz döneminde pazarlama bütçelerini dijitale mi, geleneksel pazarlamaya mı yönlendirdiler?

dijital-pazarlama
Grafik 1: 2009’daki ekonomik duraksama döneminde yapılan araştırmalara göre, büyük şirketler pazarlama bütçelerinnde genel olarak bir değişiklik yapmadılar, birinci ve ikinci sütunlarda büyük şirketlerin dijital pazarlama bütçelerini düşürdüklerini görüyoruz. Ama, dijital pazarlama devrimini başlatan şirketler bu ekonomik durağanlık döneminde bütçesini dijitale yönlendiren küçük çaplı şirketler oldu.

Ekonomik kriz gibi zorlu dönemlerde şirketler pazarlama konusunda nasıl yollar izliyor?

2008’de ABD’deki ekonomik gerileme döneminde bu konuda yüzlerce araştırma yapıldı, ve sonuç olarak kriz dönemini fırsata çeviren şirketlerin dijitale yöneldiği ortaya çıktı. Geleneksel reklamcılık ve pazarlamadan çok daha ucuz olan dijital pazarlamaya geçen şirketler, düşük bütçeyle hedefledikleri kitleye ulaşmaya devam ettiler.
Önceki ekonomik kriz ve duraklama dönemlerinde, iyi bir pazarlama bütçesi olmayan firmalar krizi büyük hasarlarla atlatıyorlardı, ya da kapanmak zorunda kalıyorlardı. Dijital pazarlama sektörünün gelişmesi ve her geçen gün daha fazla kişiye ulaşabilmesiyle bu durum değişti. Artık çok küçük bütçelerle de pazarlama yapabilmek mümkün. 2013 yılında ABD’de yaşanan ekonomik duraklama döneminde online pazarlamanın hesaplı oluşu nedeniyle geleneksel pazarlama reklamcılık alanında %27 daha az para harcandı. Dijital pazarlama alanında bu yıllarda büyük bir yükseliş yaşandı ve pazarlama sektörünün ciddi bir şekilde kırılma yaşamasına sebep oldu. Bu zamandan sonra büyük ajanslar bile kampanyalarına dijitali eklemeye başladılar.

Peki, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre dijital ve mobil pazarlamanın avantajları neler?

Para konuşur

Dijital pazarlama yöntemlerinin en önemli özelliği, konvansiyonel yöntemlere göre çok daha ucuz olması. Ucuz fiyatının yanısıra dijital pazarlamada fiyatlandırmayı en küçük şirket bile kendisine uygun bir şekilde yapılandırabilir. Örneğin, ulaşmak istediği hedef kitle 10.000 olan bir kobi bile, dijitalden kendisine uygun fiyatla yararlanabilir.

Bağlılık Gerektirmez

Dijital pazarlama yöntemleri, geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine uzun dönemli bir bağlılık gerektirmez. Bir geleneksel pazarlama senaryosu düşündüğümüzde, kampanya öncesi ve kampanya süresince harcanan zaman ve emeğe karşılık, dijital kampanyalarda her şey daha kısa dönemlidir.

Verimliliği Yüksektir

Pazarlamaya daha az bütçe ve zaman ayıran firmalar, işgücü ve bütçelerini daha fazla kâr elde etme yöntemleri araştırmaya harcarlar. Email yoluyla pazarlama, müşterilerle iletişime geçmek için en etkili yöntemlerden birisidir. Çünkü tek yönlü değildir. Müşteri ya da hedef kitleden alınan geri dönüşe göre şirket içinde olumlu geliştirmeler yapılabilir.

Rakamlar Yalan Söylemez

Geleneksel pazarlama araçlarına oranla, dijital araçların takip edilebilirliği çok daha yüksektir. Gönderdiğiniz bir email’i ele alalım. Email’de hangi linke kaç kez, hangi ilden tıklanıldığını görebilmek çok basit bir raporlama sayesinde mümkün oluyor.

2008 ekonomik krizi sonrası küçük şirketlerle sorulan soru şuydu: Dijital pazarlamaya yönelmek işlerinizi nasıl etkiledi?

nasil-etkiledi
2009’de küçük şirket ve kobiler arasında yapılan bir araştırma. Ekonomik duraksama döneminde şirketlerin dijital pazarlama yöntemlerine yönelerek bunun işlerini büyük ölçüde iyi etkilediğini, ve bundan sonraki pazarlama bütçelerinin büyük bölümünü bu yönde optimize ettiklerini gösteriyor.

 

Dijital pazarlama konusunda en çok kullanılan servis toplu email yöntemi. İletişim Makinesi’nin toplu email hizmetleri hakkında bilgi almak için tıklayın.

Toplu Email ile Pazarlama / İletişim Makinesi

Powered by hermes-logo