Yazılar Ekonomik Kriz Dönemleri Şirketlerin Pazarlama Alışkanlıklarını Nasıl Etkiliyor?

Ekonomik Kriz Dönemleri Şirketlerin Pazarlama Alışkanlıklarını Nasıl Etkiliyor?

iletisimmakinesi blog görsel

Bir kurumun organik büyümesindeki ana etmenin pazarlama faaliyetleri olduğu bir dünyada, pazarlama bütçelerinin doğru şekilde kullanılması her geçen gün daha büyük önem kazanıyor. Çünkü pazarlama artık başlı başına bir sektör ve her geçen gün daha çok büyüyüp şekilleniyor. Özellikle 2000’li yıllardan dijital araçların hayatlarımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelmesinin ardından, yepyeni pazarlama yöntemleri ortaya çıktı. 2008’de ABD’de yaşanan ekonomik durağanlık döneminde, dijital pazarlama konusunda büyük bir kırılma oldu. Bunu yapanlarsa küçük pazarlama bütçelerini dijitale kaydıran küçük ve yerel firmalar oldu.

Anket: Büyük şirketler kriz döneminde pazarlama bütçelerini dijitale mi, geleneksel pazarlamaya mı yönlendirdiler?

dijital pazarlama görsel

Kriz Dönemlerinde Pazarlama Faaliyetleri

Ekonomik kriz gibi zorlu dönemlerde şirketler pazarlama konusunda nasıl yollar izliyor?

2008’de ABD’deki ekonomik gerileme döneminde bu konuda yüzlerce araştırma yapıldı, ve sonuç olarak kriz dönemini fırsata çeviren şirketlerin dijitale yöneldiği ortaya çıktı. Geleneksel reklamcılık ve pazarlamadan çok daha ucuz olan dijital pazarlamaya geçen şirketler, düşük bütçeyle hedefledikleri kitleye ulaşmaya devam ettiler.
Önceki ekonomik kriz ve duraklama dönemlerinde, iyi bir pazarlama bütçesi olmayan firmalar krizi büyük hasarlarla atlatıyorlardı, ya da kapanmak zorunda kalıyorlardı. Dijital pazarlama sektörünün gelişmesi ve her geçen gün daha fazla kişiye ulaşabilmesiyle bu durum değişti. Artık çok küçük bütçelerle de pazarlama yapabilmek mümkün. 2013 yılında ABD’de yaşanan ekonomik duraklama döneminde online pazarlamanın hesaplı oluşu nedeniyle geleneksel pazarlama reklamcılık alanında %27 daha az para harcandı. Dijital pazarlama alanında bu yıllarda büyük bir yükseliş yaşandı ve pazarlama sektörünün ciddi bir şekilde kırılma yaşamasına sebep oldu. Bu zamandan sonra büyük ajanslar bile kampanyalarına dijitali eklemeye başladılar.

Peki, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre dijital ve mobil pazarlamanın avantajları neler?

Para konuşur

Dijital pazarlama yöntemlerinin en önemli özelliği, konvansiyonel yöntemlere göre çok daha ucuz olması. Ucuz fiyatının yanısıra dijital pazarlamada fiyatlandırmayı en küçük şirket bile kendisine uygun bir şekilde yapılandırabilir. Örneğin, ulaşmak istediği hedef kitle 10.000 olan bir kobi bile, dijitalden kendisine uygun fiyatla yararlanabilir.

Bağlılık Gerektirmez

Dijital pazarlama yöntemleri, geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine uzun dönemli bir bağlılık gerektirmez. Bir geleneksel pazarlama senaryosu düşündüğümüzde, kampanya öncesi ve kampanya süresince harcanan zaman ve emeğe karşılık, dijital kampanyalarda her şey daha kısa dönemlidir.

Verimliliği Yüksektir

Pazarlamaya daha az bütçe ve zaman ayıran firmalar, işgücü ve bütçelerini daha fazla kâr elde etme yöntemleri araştırmaya harcarlar. Email marketing, müşterilerle iletişime geçmek için en etkili yöntemlerden birisidir. Çünkü tek yönlü değildir. Müşteri ya da hedef kitleden alınan geri dönüşe göre şirket içinde olumlu geliştirmeler yapılabilir.

Rakamlar Yalan Söylemez

Geleneksel pazarlama araçlarına oranla, dijital araçların takip edilebilirliği çok daha yüksektir. Gönderdiğiniz bir email’i ele alalım. Email’de hangi linke kaç kez, hangi ilden tıklanıldığını görebilmek çok basit bir raporlama sayesinde mümkün oluyor.

2008 ekonomik krizi sonrası küçük şirketlerle sorulan soru şuydu: Dijital pazarlamaya yönelmek işlerinizi nasıl etkiledi?

ekonomik kriz şirketlerin pazarlama alışkanlıklarını nasıl etkiledi görsel

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız