BLOG

Hikayemizi, bilgiyi paylaşarak yazıyoruz. Paylaştıkça da bilgiye değer katıyoruz .

Toplu Mail Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toplu Mail Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüz dünyasında çok fazla yaygın olan internet kullanımı devamında email kullanımının artmasına da sebebiyet vermiştir.

Toplu mail gönderimleri firmalar tarafından sıklıkla reklam, pazarlama, duyuru, bilgilendirme, özel gün kutlama amaçlı kullanılmaktadır.

Toplu mail gönderirken dikkat edilmesi gereken noktalara değinecek olursak;
Toplu mail gönderimlerinde başarıya ulaşmak, hedeflediğiniz geri dönüşleri alabilmek için en önemli ayrıntı mailing tasarımıdır.

Tasarımınızda metinlerin yanı sıra görseller kullanarak zengin bir içeriğe sahip olması hem dikkat çekici olmasını hem de açılma oranlarını büyük ölçüde etkileyecektir. Ayrıca kullanılan mail editörünün (mail editörü: mail şablonunuzu oluşturabildiğiniz, hazır modülleri yani araçları kullanabildiğiniz yetenekli arayüz) 
tasarım için sağladığı hazır modüllerden yararlanarak ve özellikle kullanabileceğiniz link ekleme, buton ekleme gibi özellikler amacınıza giden kısa yollar olacaktır.
İnternet ve telefon ikilisinin birbirini tamamlayıcı öğe haline geldiği düşünüldüğünde bu ayrılmaz ikili için mail tasarımınızın responsive olması (responsive olma: duyarlı ve tüm cihazlara uyumlu tasarım ) dikkat edilecek özelliklerden biridir.
Tasarımınızın her mail uygulamasında düzgün görüntülenmesi ,  müşterilerinizi harekete geçirici etki yaratacaktır.

Toplu mail gönderimi için listenizin izinli e-posta adreslerinden yani firmanızla ilişkisi olan, müşteri ilişkisi varolan mail adreslerinden oluşmalıdır.
Kişilerin rızası olmadan yapılan gönderimler ve satın alınan mail adresleri izinsiz mailler olarak adlandırılır.Satın alınan mail adreslerinin spam olma olasılığı çok yüksektir. İzinli Toplu Mail Listesi Oluşturma yollarıyla ilgili bloğumuzu okuyabilirsiniz.

Toplu mail içeriği  hazırlarken hedeflediğiniz kitlenize göre kişiselleştirilmiş, istek ve ihtiyaçlara yönelik içerik ve kitlenize göre hitap eden bir tasarım oluşturmalısınız. 
Gönderdiğiniz her mail marka bilinirliğiniz ve müşterinizle oluşturacağınız hassas güven ilişkisinin oluşturmasına katkı sağlayacaktır. Bu yüzden müşterilerinize özel hissettirecek özgün bir tasarım oluşturmalısınız.

Seçeceğiniz konu başlığı müşterinizin maili açıp açmayacağına karar verdiğini noktadır. Birkaç saniyede verilen bu karar için anlamlı ve çok etkili olacak başlıklar belirlemelisiniz.

Toplu maillerde konu başlığında kullanılan bazı kelimeler e-posta filtresi denilen mail uygulamalarında spam mail olarak algılanır. 

Spam maillerde çoğunlukla kullanılan “bedava, yüzde yüz, garantili, taahhüt yok” gibi kelimeler spam filtresine takılmanıza sebep olabilir. Bunun yanında dil bilgisi hataları, tümü büyük harflerle yazılan başlıklar, çok fazla kullanılan ünlem işaretleri de spam klasörüne gitmenize sebep olur.

Gönderim yaptığınız toplu mailler raporlanabiliyor olmalı. Raporlarınızdan yaptığınız gönderimin başarı oranını ölçümlemeniz gerekir.

Listenizin başarı oranı, başarısız olanların sebebi, linklerinize tıklama adetleri gibi detaylı raporlamayla sonuçlarınızı değerlendiriyor olmalısınız.

Toplu Email ile Pazarlama / İletişim Makinesi / 19 Şubat 2019