Yazılar Toplu Mail İçin Müşteri Segmentasyonu (Customer Segmentation For Bulk Mail)

Toplu Mail İçin Müşteri Segmentasyonu (Customer Segmentation For Bulk Mail)

Müşteri segmentasyonu, veritabanınızı kişisel özellikler, tercihler veya davranışsal özellikler olarak farklılıklar doğrultusunda bölümlere ayırdığınız listedir. Bu farklılıkları tanıyarak müşterilerinize olan yaklaşımınızda her grup için ayrı mailler göndererek etkili hizmet sunabilirsiniz.

Satış fırsatlarının en üst düzeye çıkması için, müşterilerinizi ayırdığınız gruplar özelinde ihtiyaçlarına yönelik teklifler gönderilmesi daha kolay ve rekabet ortamında bir adım önde olmanızı sağlar. Böylece Toplu mail hizmetini kullanırken potansiyel müşterilerin ilgilenebileceği ürünleri keşfederek satın alma sürecine katkı sağlamış olursunuz.

Toplu mail servisinde müşteri gruplaması, segmentasyonu yaparken;

1-Coğrafya: Kişilerinizin yaşadığı yerlere göre gruplama yapabilirsiniz. Yaşadıkları yerlere göre ürünlerinizin satışını planlayabilirsiniz.

Örneğin, stok durumunuza göre İZMİR de stokta varolan ürününüz için İZMİR lokasyonundaki müşterilerinize gönderim yapabilirsiniz.

2-Yaş: Kişilerinizin yaş kriterine göre gruplama yapabilirsiniz. Ürünlerinizle ilgilenebilecek yaş gruplarına toplu mail gönderimi sizi hedefinize götürebilir.

Örneğin, konser gibi aktif aktivite tanıtım ve pazarlaması için yaş sınırlaması yapabilirsiniz.

3- Cinsiyet: Cinsiyete göre gruplama da ürünlerinizi cinsiyet ayrımı yaparak gönderim yaptığınızda doğru hedef kitlesine doğru gönderim size doğru bir satış olarak dönme ihtimali yüksektir.

Örneğin, topuklu bir ayakkabıdaki indirim veya kadınlara özel kıyafet skalasında indirim maillerini kadın grubunuza göndermeniz hedef noktanıza ulaşmanıza olanak sağlayacaktır.

4- Karakteristik özellikler: Toplu mail listenizde bulunan kişilerin karakteristik özelliklerine göre gruplama yaparak, listenizdeki kişilerin neyin işe yaradığını ve çözümünüzün neden onlar için değer sağladığına dair ayrıntılı açıklamalara sahip olmalısınız.

Örneğin, “ Ali bey genellikle hangi amaçla alışveriş yapıyor? Aldığı ürünlerde marka bilinirliğine mi yoksa fiyata mı önem veriyor? “

Bu soruların yanıtlarını Ali Bey’ in yaptığı alışveriş sonucunu yorumlayarak ona özel kampanya maili göndermeniz hem satışınızı arttırır hem de müşteriyle olan ilişkinizi kuvvetli ve vazgeçilemez bir bağ ile tamamlar.

5-İçerik konusu: Göndereceğiniz Toplu mail içeriğinize göre gruplamalar yapabilirsiniz.

Örneğin, blog gönderimleriniz için ayrı bir grup, indirim için ayrı grup yapabilirsiniz.

Listenizdeki müşterilerinizi özel hissedip kişiselleştirmeyle onlara özel gönderimler yapabilirsiniz. Etkili ve hedefinize yönelik toplu mail gönderimleri için müşterilerinizi segmente etmelisiniz.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız