Toplu Mail Gönderirken Spam Klasörüne Düşmeyin - İletişim Makinesi

BLOG

Hikayemizi, bilgiyi paylaşarak yazıyoruz. Paylaştıkça da bilgiye değer katıyoruz .

Toplu Mail Gönderirken Spam’a Düşmemek İçin Neler Yapılmalı?

Çok iyi bir toplu mail kampanyası hazırladığınızı, düşünün. Gönderim yapılacak tüm kişilerin isimlerine özel hazırlanmış, içerisinde kişilere özel teklifler olan, üzerinde büyük emek harcanmış kusursuz bir mail. Şimdi de bu mail’in kullanıcıların spam klasörüne düştüğünü düşünün. İyi bir e-pazarlama kampanyası hazırlamak zordur. Zoru başarıp spam filtrelerine takılmak, toplu mail gönderimi yaparken düşebileceğiniz tuzaklardan birisi. Ama korkmayın, spam’a düşmeden toplu mail gönderimi yapmanın yolları var. Bu yazıdaki adımları izleyerek, toplu mail spam sorununuzu aşabilirsiniz. toplu mail spam

SPAM nedir?

Spam mail, alıcılar tarafından “istenmeyen mail” kategorisine alınmış mail’dir. Spam mail’lerin çoğu doğrulanmamış ve şüpheli göndericilerden gelir, fakat bazı internet servis sağlayıcıları ve mail servisi sağlayıcıları, güvenilir kaynaklardan gelen temiz içerikleri de spam mail klasörüne yönlendirebiliyor. Bunun nedenlerinden birisi, gönderdiğiniz mail’lerin, alıcılar tarafından spam olarak işaretlenmesi. Gönderdiğiniz mail’leri spam klasörüne yönlendiren kişi sayısı arttıkça, gelecekteki mail’lerinizin spam mail kutusuna düşme olasılığı da o kadar artıyor.

Spam kutusuna düşmeden toplu mail Göndermek için neler yapabilrisiniz?

Toplu mail gönderimlerinde spam’e düşmemek için yapabileceğiniz başlıca şeyler şunlar:

Mail içeriğinizi optimize edin

Toplu mail gönderimi yaparken ilk düşünmeniz gereken şey, e-postanızın içeriği olmalı. İçerisinde güvenilmeyen sitelere giden linkler içeren mail’ler, internet servis sağlayıcıları tarafından otomatik olarak skorunuzu düşürür.

Mail içeriğinizi optimize etmek için şunları gözden geçirin:

 
 • Gönderici adınız anlaşılır olsun
 • Yanıltıcı konu başlıklarından kaçının
 • Ek dosya göndermekten mümkün olduğunca kaçının
 • Çok fazla görsel kullanmayın. Kullandığınız görsellerin boyutlarını küçülterek kullanın
 • HTML içeriğiniz temiz olsun. HTML’iniz içerisinde bozuk ya da eksik kısımları ve etikletleri düzenleyin.
 • Email almak istemeyen kullanıcıların işini zorlaştırmayın. Tek tuşla mail aboneliğinden çıkma imkanı tanıyın.
 • Mail başlığını tamamen büyük harflerle yazmayın.
 • İçeriğinizde sadece önemli yerleri kalınlaştırın(koyulaştırın).
 • Ulaşılabilir olun. Mail içeriğinizde açık adresinizi, iletişim bilgilerinizi verin.
 • Yazım yanlışı yapmaktan kaçının. Dil bilgisi kurallarına uyun.
 • Mail içeriğinizi fazla şekillendirmeyin. Metinlerde çok fazla farklı renk, font, boyut kullanmayın.
 

Toplu e-postalarınızı spam testine sokun

Mail içeriğinizi optimize ettikten sonra, göndereceğiniz e-postaları spam testine sokarak spam skorunuzu görün. Spam testlerinde içeriğiniz, SPF ve DKIM konfigürasyonlarınız analiz edilir. Bu sayede, mail içeriğinizin geçerli bir spam skoru olup olmadığı ortaya çıkar. SPF ve DKIM hakkında ayrıntılı bilgi yazının devamında. toplu-mailde-spam

Spam kapanlarından kaçın

Spam kapanları, internet servis sağlayıcıların, spam mail’lere karşı aldığı önlemlerden birisidir. Spam kapanları, gelen toplu mail’lerin hangi domain ve adreslerden geldiğini tespit etmek için eski ve geçersiz mail adresleri kullanırlar. Spam kapanlarından kaçmak için yapmanız gereken şey, toplu mail kişi listenizi temiz ve güncel tutmak olacaktır.

Domain’inizin SPF ve DKIM ayarlarını kontrol edin

İnternet servis sağlayıcıların, email’lerinizin güvenli olduklarını anlamaları için, server ve domain’inizin güveniliriğini kanıtlamalısınız. toplu-mail-dkim-spf SPF, hangi göndericilerin hangi alan adını kullanarak mail gönderebileceğinin doğrulanmasını sağlar. İnternet servis sağlayıcıları, SPF’leri otomatik olarak kontrol ettikleri için, toplu mail spam skoru konusunda SPF, büyük önem taşır. DKIM, domain’inizin güvenilirliğini belirleyen bir email kimlik doğrulama sistemidir. DKIM, gönderilen mail’lerin gerçekten ilgili adreten gelip gelmediğinin doğrulanmasını sağlar. Doğru ayarlanmamış DKIM, mail alıcıları tarafından şüpheli olarak algılanmanızı sağlayacaktır.

Yanıtlama adresinizi belirleyin

Toplu mail’lerin spam’e düşmemesi konusunda büyük bir etkisi olmasa da, yanıtlama adresi özelliği, mail’lerinizin daha güvenli görünmesini sağlayabiliyor. Yanıtlama adresi bulunan mail’ler, internet servis sağlayıcılar tarafından daha güvenli olarak kategorilendiriliyorlar. Yanıtlama adresi, mail gönderdiğiniz adres değil, aynı alan adı üzerinden alınmış başka bir mail adresidir. Toplu mail gönderiminde yanıtlama adresi özelliğini kullanmak için, profesyonel bir toplu mail hizmetine başvurmalısınız. Toplu mail gönderimlerinizi güvenilir bir şekilde kullanmak için aşağıdaki formu doldurun, ilk toplu gönderiminizi ücretsiz olarak yapın.  
En İyi Toplu Mail Fiyat Talep Formu
 
 

%100 Yerli Yazılım

 

Bütçe ve ihtiyaçlarınıza en uygun toplu email fiyatını bulacağımızı garanti ediyoruz.

 
 
 
 
 

Toplu Email ile Pazarlama / İletişim Makinesi / 20 Kasım 2017