Yazılar Email Marketing’e Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Email Marketing’e Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

E-postanın hâlâ önemli bir iletişim aracı olması size ilginç geliyor olabilir. Kişiler arası günlük iletişimde bu doğru, ancak Email Marketing, pazarlamacılar için yıllardır vazgeçilmez bir araç ve uzun yıllar da böyle olmaya devam edecek.

Email marketing, tüm dünyada en çok kullanılan ve en etkili pazarlama türü. Ancak hâlâ bu etkili aracı kullanmayan birçok şirket var. Bu yazımızda, geçmiş tecrübelerimize dayanarak email pazarlamaya yeni başlayanlar için tavsiyelerimizi paylaştık.

Birinci Adım: İzin Alma

Email kampanyaları oluşturmak için, öncelikle izinli bir toplu mail listesine ihtiyacınız var. Email pazarlama datası oluşturmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Websitenize eklediğiniz e bülten aboneliği kutusu, e-mail marketing’den beklediğiniz performansı almanızı sağlamayacaktır. İzinli mail listesi oluşturmak için yapabileceklerinizi şu yazımızda ele almıştık.

İkinci Adım: Hedef Kitlenizi Tanıyın

Mail gönderdiğiniz kişileri iyi analiz edin, hedef kitlenizin nasıl içeriklerden hoşlandığını anlayın. Mail adreslerinin doğruluğundan emin olun, spam’e düşmekten kaçının.

Gruplayın

Toplu mail kişi listenizi gruplayın. Farklı özellikteki kişiler için farklı toplu mail içerikleri üretin.

Spam filtrelerinden korunun

Toplu email ile pazarlama konusunda karşılaşılan en büyük sorun, mail’lerin büyük bir oranının spam kutularına düşmesi. Bunu engellemek için bazı toplu mail servis sağlayıcıları geliştirmeler yapıyorlar. Mail’lerinizi spam’e düşmemesi için yapabileceklerinizi bu yazımızda ayrıntılı olarak anlatmıştık. Toplu mail servis sağlayıcınızı seçerken, bu konuda sürekli geliştirmeler yapan bir firma seçmeniz çok önemli.

Üçüncü Adım: İçerik Oluşturma

İçerik, toplu mail gönderimi yaparken en dikkat edilmesi gereken konulardan biri. E-mail marketing içeriğinizi oluştururken, hedef kitlenizin ne tür içeriklerden hoşlanacağını anlayıp ona göre hareket edin.

İçeriğinizi Kişiselleştirin

Mail gönderirken, özellikle ilk paragrafta alıcının adını geçirmek, Toplu mail’lerin performansını büyük oranda artırıyor.

Call-to-action kullanın

Mail metninize “Hemen Al, Şimdi Başvur” gibi kullanıcıları harekete geçirecek cümleler bulundurmaya çalışın.

Görsel kullanın

İyi bir e-mail’in en önemli özelliği, markayı iyi yansıtan, kaliteli görseller içermesidir. Ancak görsel kullanırken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Çoğu mail programında görseller otomatik kapalı gelir, bu nedenle mail’lere görsel eklenirken alt etiket girmeyi unutmamalısınız.

Kitlenizi iyi tanıyın

Toplu mail için içerik oluştururken, içeriği göndereceğiniz kitleyi tanımanız, email pazarlama performansınızı artıracaktır. Kitlenizi iyi tanımak için yapmanız gereken şey ise, farklı içerikleri deneyerek iyi bir raporlama yapmak.

İletişim bilgilerinizi belirtin

Mail gönderdiğiniz kişilerin tarafınıza dönüş yapabileceklerini bilmeleri, markanıza olan güveni artırır. Bu nedenle toplu mail gönderimlerinizde kesinlikle iletişim bilgilerinizi bulundurun.

Resimlere link verin

Sadece e-mail marketing içeriğindeki yazıya değil, resimlere de linkler vererek site trafiğinizi artırabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınıza link verin

Sosyal medyada takipçi kazanmak için en iyi yollardan birisi toplu mail göndermektir. Mail şablonunuzda mutlaka sosyal medya hesaplarınıza yönlenen ikonlar bulundurun.

E-postanızı mobil testlerden geçirin

Mobil cihazlar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kaplıyor. Buna bağlı olarak e-postaların da mobil cihazlar aracılığıyla açılma oranı her geçen gün artıyor. Toplu mail kampanyaları genelde bilgisayar ortamlarında hazırlanıyor ve mobil cihazlarda test edilmiyor. Bu, email ile pazarlama yapanların düştüğü en büyük yanlışlardan birisi. Mail marketing’e yeni başlıyorsanız, mobil cihazlarda e-postalarınızın nasıl göründüğünü test edebileceğiniz bir iş ortağı seçmelisiniz.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız