Toplu SMS Kullanmaya Başlamadan Önce Düşünmeniz Gereken 3 Şey

iletisimmakinesi blog görsel

Toplu SMS Kullanmaya Başlamadan Önce Düşünmeniz Gerekenler

Toplu SMS, pazarlama uzmanlarının temel araçlarından biri, ve her geçen yıl daha da önem kazanıyor. Ucuz maliyeti ve yüksek etkisiyle toplu SMS, en çok kullanılan mobil pazarlama aracı. Peki, toplu mesaj ile pazarlama yapmadan önce nelere dikkat etmek gerekiyor?

1.Toplu SMS gönderimi için kişi listenizi nasıl oluşturacaksınız?

Müşterileriniz cep telefonu numaralarını her yerde paylaşmazlar. Kişiler cep telefon numaralarını tanımadıkları kişilerle paylaşmaktan sakınır ve bundan rahatsızlık duyarlar. Sizi tanımıyor ve numaralarını verdiklerini hatırlamıyorlarsa soracakları tek soru; “Numaramı nereden buldunuz?” olacaktır. Toplu SMS müşterilerinizin güvenlerini kazanmak tüm bunların önüne geçer. İlk aşamada müşterilerinize sosyal medya ve email kampanyalarından daha farklı SMS’ler göndermeniz yararınıza olacaktır.Müşterilerinize açık olun ve SMS pazalamasına geçiş yaparken şu aşamaları değerlendirin:

  • Müşterilerinize çok sık Toplu SMS göndererek onları daraltmaktan kaçının. Haftada 1, maksimum 2 SMS gönderin.
  • Yalnızca cep telefonu numarasını sizinle paylaşan ve kendisine SMS göndermenize izin veren müşterilerinize Toplu SMS gönderin.
  • Müşterilerinize numaralarını ne için istediğinizi anlatın. Örneğin: Sipariş bilgisi, randevu hatırlatıcısı, fatura ya da yaklaşan hizmet tarihi, pazarlama – reklam amaçlı ya da bunlardan bir tanesini seçeneklerde sunabilirsiniz.

Bu aşamaları izleyerek müşterileriniz ile iyi bir iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Cep Telefonu numaralarını; bir kayıt sayfası oluşturarak, web sitenizde işlem sırasında sorarak, web sitenize bülten ekleyerek ya da SMS mesajlarınıza ücretsiz abone olmak için bir numara vererek ulaşabilirsiniz. Bunların dışında son zamanlarda popüler olan sosyal medyada kampanyalar, çekilişler ile kişilerin numaralarını isteme seçeneğini kullanmayı da tercih edebilirisiniz.

2. Yasal süreçlerin hepsinden haberdar mısınız?

1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun uygulanmasına ilişkin hazırlanan “Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Toplu SMS gönderimi Elektronik Ticari İletiler kapsamına girer ve bu konu ile ilgili yönetmelikler toplu SMS gönderimi yapan firmalar için de geçerlidir. Hem işletmenizin itibarı hem de yasal olarak kendinizi korumaya almak için tüm yasal süreçlerden haberdar olarak işe koyulmalısınız. Hukuksal süreçler ile ilgili daha önceden yazdığımız yazımızı okumak için tıklayınız: Yasal Formatta Toplu SMS Nasıl Gönderilir?

Not: Toplu SMS ile ilgili gönderimler birçok etken ve şirkete göre değişiklik gösterir. Örneğin; kamu, STK, Hukuk Büroları vb. bazı hukuksal süreçler sizi kapsamıyor olabilir. Toplu SMS gönderiminde hukuksal süreçler ile ilgili müşterilerimize ücretsiz olarak danışmanlık yapıyoruz. Hukuksal süreçler hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

toplu sms pazarlama görseli

3. SMS pazarlama mesajlarınızı nasıl gönderirsiniz?

Cep telefonu numaralarını topladıktan ve iyi bir pazarlama listesi oluşturduktan sonra, mobil pazarlama kampanyanızı başlatabilirisiniz. İşletmeniz adına toplu SMS gönderimi yaparken, güvenilir, bir toplu SMS firmasıyla çalışmanızı öneririz.

Neden profesyonel ve güvenilir bir toplu SMS servis sağlayıcıyla çalışmalısınız?

  • Yukarıda bahsettiğimiz yasalara uygun gönderim yapmak için,
  • İzinli pazarlama listesi oluşturmak kolay değil. Kişi listenizdeki numaralar ve bilgilerin güvenliği için,
  • Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, Superonline gibi büyük ve resmi operatörler üzerinden gönderim yapmak için,

Güvenilir bir toplu SMS firmasıyla çalışmanızı tavsiye ederiz. 4 büyük operatörün İş ortağıyız. Bütçe ve ihtiyaçlarınıza en uygun SMS fiyatını bulacağımızı garanti ediyoruz.

vas icon
turkcell icon
superonline logo
vodafone icon
türk telekom logo

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız