İçeriğe geç

Toplu E-maillerin Açılma Oranlarını Artırmanın 9 Yolu

email programı üzerinde bir email açılmış

E-mail pazarlamanın harcanan her 1 dolar için 44,25 dolar getiri sağlayan bir pazarlama yöntemi olduğu çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Toplu mail yöntemi çok etkili olmayan bir pazarlama yöntemi olarak görülebilir fakat bu yöntem e-mail açılma oranlarında en yüksek rakamların elde edilmesini sağlar.

E-posta pazarlaması yöntemi başarılı olup olmadığını anlamak için en önemli yöntem, e-posta açılış oranlarını takip etmektir. Ancak, bu e-postaların gönderilmesi sırasında firmalar kritik hatalar yaparak firmanın performansını olumsuz etkileyebilirler.

toplu maillerin açılış oranını arttırmanın görseli

Toplu Mail Servisini Kullanırken Maillerin Açılış Oranını Artırmanın 9 Yolu

İlgi Çekici Bir Konu Başlığı Yazılmalı

Konu kısmı, alıcının bir e-maili açtığında göreceği ilk şeydir. Eğer konu başlığı test edilmediyse ve optimize edilmediyse, bu durumda ne yazık ki boşa para harcanıyor demektir. A/B testi sadece web sayfaları için değildir. Bu test, aynı zamanda Toplu mail gönderme işlemleriniz için de çok önemli bir yer tutar. E-mail başlığı oluşturulurken başlık mümkün olduğunca gündelik bir dilde ve kişiye özel olmalıdır. Bu şart sağlandıktan sonra da başlık devamlı olarak test edilmelidir.

Bir Kişiye Hitap Edilmeli

Birçok kişinin de tahmin ettiği gibi eğer bir toplu e-mailler bir kişiye hitap ediyormuş gibi yazılırsa bu maillerin açılma oranları da artacaktır. Alıcının ismi açılış bölümüne yazılmalı ve mesaj da sanki tek bir kişiye atılıyormuş gibi yazılmalıdır. Bu şekilde okurun ilgisi çekilerek daha sonra gelen maillerin de açılması sağlanabilir.

Kaliteli Bir İçerik Yazılmalı

Eğer müşteriler karşı taraftan yaratıcı, ilgi çekici ve bilgi verici içerikler istiyorsa, bu tarz içerikler yollayan firmaların e-mail açılış oranları tavan yapacaktır. Eğer bir firma her yerde bulunabilecek bilgileri içeren bilgiler yolluyorsa veya sadece kendi reklamını yapıyorsa, bu tür e-mailler eninde sonunda çöp kutusuna gidecektir. Az aralıkla kaliteli e-mailler yollamak, e-mail açılış oranlarını yüksek tutmanın en iyi yoludur.

Firma Adına Yollamak Doğru Değil

Alıcılar, bir e-maili açmadan önce gerçek bir kişiden mi yoksa bir firmadan mı geldiğine dikkat ederler. Bir firmadan yollanan e-mailler, doğrudan bir şekilde reklam olarak etiketlenir ve bu durum da söz konusu e-mailin direkt olarak silinmesine neden olabilir. Gerçek bir kişiden gelen e-mail ise daha kişiye özgü gelecektir ve böylelikle açılma şansı da daha fazla olacaktır.

Doğru Zamanda Yollama

Zamanlama pazarlamada -özellikle eposta pazarlama konusunda- çok önemlidir. E-maillerin tam da doğru vakitte yollandığından emin olunmalıdır. Uygun zaman, deneme yanılma yöntemi veya firmanın bulunduğu sektör hakkında araştırma yaparak öğrenilebilir. Yapılan bir araştırma cumartesi ve pazar günlerinde gönderilen e-maillerin çarşamba ve perşembe günlerinde gönderilen e-maillere göre daha yüksek açılma oranına sahip olduğunu ortaya koydu.

Spam Filtrelerinden Kaçınılmalı

E-mail filtreleri her geçen gün daha karmaşık bir hal alıyor ve e-mailler bu filtrelere takılırsa açılma oranları ciddi anlamda düşecektir. Spam filtrelerinden kaçınmak için spama benzeyen e-mailler göndermekten kaçınılmalıdır. E-mailin bir broşür gibi görünmediğinden ve e-mailin içindeki link sayısının da az olduğundan emin olunmalıdır.

Kişi Listesi Dikkatlice Bölümlenmeli

Alıcıya içeriği uygun kılmak için yapılması gereken bir diğer önemli şey ise kişi listesini dikkatlice bölümlemektir. Bunu yapmanın birçok yolu vardır. Kişi listesi belli bölümlere ayrılarak, bu kişilere daha isabetli e-mailler atılabilir. Bu sayede atılan e-maillerin de açılma oranı artacaktır.

E-mail Listeleri Satın Alınmamalı

Hazır e-mail listeleri satın alarak e-mail marketing etkinliğini yapmak isteyen firmalar eninde sonunda düşük e-mail açılma oranları ile karşılaşıyor. Söz konusu firmayla ilgilenen veya firmanın iş yaptığı sektörle ilgilenen kişileri içeren e-mail listesi olmadığı sürece hazır e-mail listelerini satın almak firmaya bir kazanç sağlamayacaktır.

E-mail Listesi Güncel Tutulmalı

Yüksek kalitede e-mail listesi toplamakla birlikte bu e-mail listelerini sürekli güncel ve temiz tutmak da bir o kadar önemlidir. E-mail listesi sürekli gözden geçirilmeli ve aktif olmayan takipçiler e-mail listesinden atılmalıdır. Ayrıca zaman zaman e-mail listesindeki yanlış hecelemelere de dikkat edilmeli ve bu gibi durumlar düzeltilmelidir.

İşte sözü edilen bu 9 maddeye uymak toplu email açılış oranı üzerinde olumlu etkiler gösterecektir.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız