İçeriğe geç

Mailing Nedir, Ne Demektir? Mailing Nasıl Yapılır?

iletisimmakinesi blog görsel

Mailing Nedir? Ne Demektir?

Mailing, şirketlerin müşterilerine ulaşmak için kullandığı en verimli, ucuz ve hızlı çözümlerden biridir. Mailing, dijital pazarlama alanında önemli bir yere sahip bir kavramdır. Mailing, hedef kitlenize online sistemler veya yazılımlar aracılığıyla yapılan toplu  e-posta gönderimlerine verilen isimdir. Bu yöntem, müşterilerine kişiselleştirilmiş e-mailler gönderme imkanı sunan ve bütçe dostu bir yöntem olarak sıklıkla tercih edilir.

Mailing Address Nedir?

Mailing address, elektronik posta yoluyla iletişim kurmak için kullanılan bir adrestir. Bu adres, bir kişinin ya da bir kurumun elektronik posta yoluyla gönderilen mesajları, e-postaları, bildirimleri ve diğer elektronik verileri alması için gerekli olan bilgidir. Mailing address, bir e-posta hesabına bağlı olarak tanımlanır ve genellikle “ad@domain.com” şeklinde gösterilir.

Mailing Nasıl Yapılır?

Mailing nasıl hazırlanır? Mailing hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerekir? gibi sorulara yanıt vermek toplu e-posta gönderiminin etki olabilmesi için oldukça önemlidir. Mailing planlamasında yapılacak ilk iş, müşteri veya müşteri adayları için kapsamlı bir mail listesi oluşturmaktır. Toplanılan bu mail adreslerine belirli zaman aralıkları ile toplu mail gönderimi planlanabilir.

Mailing planlamasında, “hangi hedef kitleme ulaşmak istiyorum” sorusunun yanıtı verilmelidir. Doğru hedef kitleye doğru mailing tasarımının planlaması büyük önem taşır.

Toplu mail gönderimi için servis sağlayıcının spam filtrelerini azaltan CSA sertifikasına sahip olması, maillerin başarılı şekilde alıcıya ulaşmasında büyük rol oynar. Bu nedenle servis sağlayıcı iyi tanınmalı ve her konuda destek alınıp alınmayacağından emin olunulmalıdır.

Mailing Tasarımı Nasıl Yapılır?

Okunma oranını arttırmak için, mailing tasarımında içerikler ve konu kişiselleştirilebilir. Binlerce mail aynı anda her kişiye özel olarak anında gönderim yapılabilir. Mailing yapmadan önce konu başlığı doğru seçmeli ve okunma oranını arttırmak için ilgi çekici olmasına özen gösterilmelidir.

Toplu Mail tasarımındaki en önemli ve kritik noktalardan biri, tasarımın metin-görsel dengesidir. Sadece görsellerden oluşan bir mailing tasarımı yerine metinle görsellerin bütünleştiği bir mailing tasarımı oluşturulmalıdır. Mailing tasarımın her mail uygulamasında sağlıklı görüntülenmesi için yapılan mailing tasarımı masaüstü ve mobil uygulamalara uygun tasarlamaya özen gösterilmelidir.

Mailing tasarımında, tıklamalarını takip edeceğiniz linklerin doğru eklendiğinden emin olunmalıdır.

Mailing Örnekleri

Hedef kitlesine ve gönderim amacına bağlı olarak farklı mailing çeşitleri vardır. Ürün satışı yapan bir e-ticaret sitesi daha çok ürünlerinin satışını arttıracak pazarlama mailingi yaparken, bir dernek bilgilendirme amaçlı mailing yapabilir. Bunun yanında sektörel gelişmelerden haber veren bir dergi e-bülten şeklinde bir eposta pazarlama kampanyası yapabilir ya da bir organizasyon firması etkinliği hakkında duyuru yapmak için mailing yapabilir.

….

Firmalar gönderim amaçlarına uygun olarak istedikleri e-posta tasarımını özel yazılımlar ya da İletişim Makinesi gibi online hizmet sunan servis sağlayıcılar yapabilir ve hedef kitlelerine gönderim yapabilirler.

Mailing Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mailing yapılırken ilk olarak hedef kitlenin belirlenmesi önemlidir. Böylelikle mailing, hedef kitlenin beklentilerine ve ihtiyaçlarına uygun şekilde yapılabilir. Mailing tasarımı, hedef kitlenin yaş, cinsiyet, ilgi alanları, vb. gibi faktörlere göre farklılık gösterebilir.

Mailing tasarımının görsel açıdan dikkat çekici olması da önemlidir. Mailing, kullanıcıların ilgisini çekmeli ve okumaya devam etmelerini sağlamalıdır. Ayrıca, mailing içeriği de kısa, anlaşılır ve öz ve dikkat çekici olmalıdır.

Yapılacak mailing gönderimi öncesinde mailing tasarımı çok iyi kontrol edilmeli gereksiz tüm ayrıntılardan kaçınılmalıdır. Kötü tasarlanmış, içindeki görsel metin uyumluluğu olmayan bir mailing gönderimi müşterilerinizde olumsuz bir izlenim bırakabilir ve abonelik listenizden çıkış yapma isteği getirebilir.

Bu yüzden mailing tasarımı Toplu Mail Gönderimi öncesinde iyi planlanmalıdır.

Mailing Tasarım Ölçüleri Ne Olmalıdır?

Mailing tasarımlarının ölçüleri müşterilerin görsel olarak etkilenmesini ve e-postaların daha kolay okunmasını sağlamak için önemlidir. E-posta genişliğinin 600-800 piksel arasında olması gerekmektedir. Hazırlamış olduğunuz mailing tasarımın yüksekliği için kesin sınırlar yoktur. Yapmış olduğunuz mailing türüne göre yükseklik değişebilir. Ancak, e-postanın kolayca görülebilmesini ve aşırı kaydırmayı önlemek için gereksiz içerikten kaçınılmalıdır.

Metin boyutlarınızın okunabilir olması için 12-14 piksel arasında olması, resimlerin düzgün boyutlandırılması ve görsel içeriklerin mümkün olan en düşük boyutta kullanılması gerekmektedir. Ayrıca, mobil cihazların popülerliği de göz önünde bulundurularak tasarımın responsive olması da önemlidir.

Mailing Tasarım Örnekleri

Mailing tasarımının doğru bir şekilde yapılması firmaların hedef kitlelerine etkili e-posta kampanyaları gönderebilmeleri için son derece önemlidir. İletişim Makinesi tüm müşterilerine uzman kadrosu ile ücretsiz olarak kişiselleştirilmiş email tasarımlarını yapar. Mailler firmaların kurumsal kimliklerine, hedef kitlesine ve gönderim amacına göre tasarlanır ve gönderilmek üzere hazırlanır. Aşağıda İletişim Makinesi tarafından hazırlanmış bazı e-postaları görülebilir:

Ücretsiz Mailing Programı

Mailing nedir? Ne demektir? Mailing nasıl yapılır? sorularına cevap bulmaya çalıştığımız yazımızdan umarız keyif almışsınızdır. Toplu e-posta kampanyaları tasarlamak için İletişim Makinesi’nin benzersiz araçlarını kullanılabilirsiniz. Kullanımı kolay arayüzü ile kolay bir kaç adımla e-postalar tasarlayabilir ve hedef kitlenize gönderebilirsiniz.

En iyi toplu mail gönderme programı İletişim Makinesi’nin toplu mail servisini 1 Ay Boyunca Ücretsiz deneyebilirsiniz. Ayrıca yine iletişim makinesi tarafından sunulan SMTP desteği ve “Outlook Toplu Mail Gönderme“, “Gmail Toplu Mail Gönderme” hizmeti ile kolaylıkla mailing yapabilirsiniz.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız