İçeriğe geç

Mailing Nasıl Hazırlanır? 8 Adımda Mailing Kampanyası Hazırlama

iletisimmakinesi blog görsel

Mailing kampanyası yaparken mail tasarımınızın müşteri veya abonelerinizde ürünlerinize karşı ilgi uyandırması ve satın alma hissi uyandırması büyük önem taşır. Ayrıca gönderdiğiniz her mail tasarımı Toplu Mail kampanyalarınızın okunma oranını da etkiler. Peki mailing nedir? Gelin birlikte hem bu sorunun yanıtına hemde bir mailing nasıl hazırlanır ve hazırlarken hangi noktalara dikkat edilmelidir konularını birlikte inceleyelim.

Mailing Nasıl Hazırlanır?

Mailing hazırlamak için bir toplu mail gönderme programı ya da bu hizmeti online olarak sunan bir servis sağlayıcıya ihtiyacınız vardır. Günümüzde toplu mail gönderme programlarının yanında İletişim Makinesi gibi markaların online olarak sunduğu servisler ilede toplu mail gönderebilirsiniz. Hedef kitlenize göndereceğiniz toplu e-postaların açılma oranlarını arttırmak için “Etkili bir mailing nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlamamız gerekmektedir.

8 Adımda Mailing Hazırlama

1. Dikkat Çekici Konu Başlığı Kullanın

Mailing kampanyalarında öncelikli olarak okunma oranını arttırmak için konu başlığının dikkat çekici olması çok önemlidir. Konu kısmında uzun cümleler olmamalı ve hepsi büyük harfle yazılmamalıdır. Konu başlığınızda kampanya,indirim … gibi kelimelere yer vermemelisiniz.

2. Ön İzleme Metni İle Özetleyin

Toplu Mail hazırlarken mail içeriğinizin özeti olarak bilgi yazabileceğiniz ön izleme metnini mutlaka kullanmalısınız. Ön izleme metni gönderdiğiniz mailde, alıcının okuyup okumama kararının verdiği özet bilgilerin olduğu kısımdır. Ön izleme metniyle ilgili daha fazla detay için Önizleme Metni Nedir ve Neden Önemlidir? isimli bloğumuzu okuyabilirsiniz.

3. E-Posta Adreslerinizin İzinli Olduğuna Emin Olun

Mailing gönderim listeniz izinli veri tabanınıza kayıtlı olan adreslerden oluşmalıdır ve mailing hazırlarken tasarımınızda mutlaka listeden veya bültenden çıkış hakkı tanıdığınız modül bulunmalıdır.

4. Hedef Kitlenize Uygun İçerik Oluşturun

Göndereceğiniz mailing kampanyasında hedef kitlesini iyi belirlemeli ve mailing içeriği hazırlarken hedef kitlenize uygun olarak oluşturmalısınız. Burada, kullanacağınız yazı dili, ekleyeceğiniz resimler, yönlendireceğiniz linkler önem taşır.

5. Görsel Yazı Dengesini Kurun

Çoğu mail kullanıcısı güvenlik sebebiyle resimleri indirmeye müsade etmez. Bu yüzden mailing hazırlama esnasında içeriğin sadece resimden oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Tek parça resimler mailinizin açılma oranını yüksek oranda düşmesine sebep olacaktır.

6. Dikkat Çekici Yazılar Kullanın

Mailing tasarımınıza ekleyeceğiniz resimlerin büyük kısmının indirilmeden görülmeyeceğini göz önünde bulundurursak ekleyeceğiniz metinler büyük önem taşır. Bu sebeple mailing hazırlamada metinlerinizin can alıcı olmasına ve karşı tarafı sıkmadan açık bir dille ifade edilmesine dikkat etmelisiniz.

7. Mobil Uyumlu Tasarımlar Hazırlayın

Gönderilen e-maillerin yüksek oranda mobilde açıldığı düşünüldüğünde mailing hazırlama esnasında içeriklerin mobil uyumlu olması gerektiği unutulmamalıdır. 

8. CSA Sertifikasıyla SPAM’a Düşmeyin

İletişim Makinesi’nin ek ücret gerektirmeden CSA Sertifikası güvencesi ile yollanan toplu mail gönderme programını bir ay boyunca ücretsiz deneyebilir, gelişmiş Email özellikleri ile işinizi büyütebilirsiniz

E-Postanızın Açılma Oranları Nasıl İyileştirilir?

E-postaların açılma oranlarının iyileştirilmesi, birçok markanın odak noktası haline gelmiştir. Açılma oranlarını iyileştirebilmek için mailing kampanyanızın doğru bir şekilde planlanması gerekmektedir. Kampanyayı oluştururken dikkat etmeniz gereken adımları yukarıda sıralamıştık.

Toplu mail gönderme programı tercihiniz açılma oranlarınıza büyük oranda etki etmektedir. İletişim Makinesi kullanımı kolay e-posta editörü ve e-posta araçları ile e-posta kampanyanızın açılma oranlarının artmasını sağlamaktadır. İletişim makinesi sunduğu kullanışlı araçların yanında CSA sertifikalı sunucularıyla SPAM’a düşme oranınızı sadece %0,03’e kadar düşürmektedir. SPAM’a daha az düşmenizde e-postalarınızın açılma oranları çok büyük oranda arttırmaktadır. İletişim Makinesi Türkiye’de CSA Sertifikası alabilen 2 markadan biri olduğunuda hatırlatmak isteriz.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız