İçeriğe geç

OTP SMS’i Toplu SMS’ten Ayıran Özellikler

iletisimmakinesi blog görsel

Toplu SMS, bilgisayar üzerinden hazırlanan mesaj metninin gönderici başlığında şirketin ismi olacak şekilde aynı anda birçok kişiye; tanıtım, duyuru, bilgilendirme ve hatırlatma metinlerinin gönderildiği sistemdir. OTP SMS ise belirli bir sisteme erişmek isteyen kişilerin; güvenlik, tanınma vb. sebeplerle cep telefon numaralarına otomatik olarak gelen SMS’lerdir. Genellikle şifre gönderimleri için güvenlik amacıyla OTP SMS tercih edilir. OTP SMS Servisi İletişim Makinesi API’lerinin uygulanacak sisteme entegre edilmesi ile kullanılır. Bu yazımızda OTP SMS’i Toplu SMS’ten ayıran özellikleri konu aldık.

OTP SMS’i Farklı Kılan Özellikler

1.Şifre Yenileme İşlemleri

Üyelik isteyen herhangi bir sistem için hem kullanıcının gerçek kullanıcı olduğunu doğrulamak hem de kullanıcıya ait bir iletişim bilgisi alarak gerekli şifre unutma işlemleri sırasında tekrar kullanmak için OTP SMS kullanılır. Bu sistemde GSM numarasına şifre ya da onay kodu saniyeler içerisinde gelir.

2. SMS Doğrulama İşlemleri

Özellikle halka açık alanlarda Wi-Fi sistemine erişmek için kullanılır. BTK tarafından 11.04.2017 tarihinden itibaren halka açık Wi-Fi hizmeti sunan işletmelerce bu sistem zorunludur. Örneğin cafe işletmecileri Wi-Fi sunuyorsa bu sistemi kullanırlar. Sistem genellikle şu şekilde işler: Kullanıcılar internet kullanmak istediklerinde otomatik olarak cep telefon numaralarını yazacakları bir alan çıkar, kullanıcılar buraya cep telefon numaralarını yazdıktan sonra saniyeler içerisinde kendilerine özel tek kullanımlık şifreleri alırlar ve internete erişebilirler. BTK’nın 11 Nisan Tarihli yönetmeliği hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

3. 3D Secure

Kredi kartı ve banka kartları ile internetten alışveriş yapıldığında alışverişin daha güvenli olması ve dolandırıcılıkların önüne geçilmesi amacı ile kullanılır. Birçok banka bu sistemi kullanıyorlar bazı bankalar ise belli bir tutarın üstü için uygularken, nadiren klasik ödeme yöntemleri kullanılır. Bu sistemde ödeme yapılırken sistem sizi 3D Secure sayfasına yönlendiriyor ve zaten bankanızda kayıtlı olan telefon numaranıza saniyeler içerisinde tek kullanımlık şifre gönderiyor. Bu şifreyi yazdıktan sonra satın alımı gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Genellikle satın alım olduktan sonra da tutar, kart numarası ve satın alım yapılan şirketin ismi bulunan bir SMS gönderilir.

4. Otomatik SMS

OTP SMS’lerin Toplu SMS’ten bir diğer farkı da işlemlere göre otomatik olarak çok hızlı bir şekilde gönderilmesidir. Toplu SMS’lerin gönderildiği ortak ağdan bağımsız olarak ayrı özel bir ağdan OTP SMS gönderilir. Bu sebeple kişiye özel hemen gönderilmesi gerek kritik mesajlarda OTP SMS tercih edilir.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız