İçeriğe geç

İnternet Üzerinden Faks Gönderme

iletisimmakinesi blog görsel

Faks, hâlâ birçok kurum için vazgeçilmez bir iletişim aracı. Bunun en büyük nedeni faksın çok güvenilir bir iletişim aracı oluşu. Fakat her şeyi internet üzerinden kolayca halledebildiğimiz günümüzde, faks gönderip almak, zor ve masraflı bir iş. Faks makinelerinin zorluklarını aşmak için, günümüzde şirketler internetten faks gönderme çözümlerine yöneliyorlar.

internetten faks gönderme görseli

İnternetten Faks Gönderme

İnternet üzerinden faks göndermek mümkün mü?

İnternetten faks göndermek, günümüzde e-posta göndermek kadar kolay. İnternet üzerinden faks servisi sağlayan birçok iletişim şirketi bulunuyor. İnternet faks servisi ile, istediğiniz belgeleri mail gönderir gibi gönderebilirsiniz.

İnternetten faks gönderme nasıl çalışıyor?

İnternet faks servisi, hiçbir kurulum ya da donanım gerektirmeyen bir servis. İnternet faks servisini kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey internet bağlantısı. İnternetten faks gönderimi yaparken, toplu mail gönderimiyle neredeyse aynı yollar izleniyor. Bir kişi listesi oluşturuluyor, faks içeriği yükleniyor, ve aynı anda yüzlerce, hatta binlerce kişiye tek tıkla gönderim yapılıyor. İnternet faks, neredeyse günler sürebilecek gönderimlerin dakikalar içinde gerçekleşmesini sağlıyor.

İnternet faks, kullanıcılara neler sağlıyor?

İnternet faks’ın geleneksel faksa kıyasla büyük avantajları var.

Kurulum gerektirmez

İnternet üzerinden faks gönderme servisini, gerekli sözleşmeleri imzaladıktan sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Faks cihazı, toner, kağıt gerektirmez

İnternet faks servisinde faksları alırken ve gönderirken bir faks cihazına ihtiyaç duymazsınız. Her şey internet üzerinde gerçekleştiği için, kağıt, mürekkep, toner gibi masraflarınız olmaz.

Çevrecidir

İnternet faks, faks gönderip almanın en çevreci yoludur. Ofisinize gelen onlarca gereksiz faksı düşünün. İnternet faks ile, sadece ihtiyacınız olan faksları yazdırırsınız. Böylece boşuna kağıt ve mürekkep harcamamış olursunuz.

Zamandan tasarruf

Geleneksel faks ile saatler, hatta günler harcayacağınız toplu faks gönderimlerini, internet faks ile birkaç dakika içinde yapabilirsiniz.

Resmi yazışmalarda kullanılabilir

İnternet faks, kanunen de belirtildiği gibi, resmi tebligat niteliği taşır. Bu sayede de tüm resmi yazışmalarda geleneksel faks yerine kullanılabilir.

Email gibi kullanılabilir ve yönlendirilebilir

Gelen fakslar mail kutunuza geleceği için, istediğiniz email adreslerine yönlendirme yapabilirsiniz.

Faks Gönderirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bildiğiniz gibi artık cihazınız olmasa bile İnternet faks ile şirketinizin reklamını yapmanız mümkün. Günümüz teknolojileri ile internet üzerinden faks gönderip almak oldukça kolay. Faksın kurumlar arası pazarlamada mükemmel etkisinde faks içeriğinin etkisi oldukça fazla.

Bu yazımızda faks içeriklerinin nasıl olması gerektiğini yazdık.

Öncelikle hedefinizdeki şirketlere faks ile nasıl içerikler gönderebileceğiniz konusuna değindik;

 • Özel fiyat teklifleri ve fiyat güncellenmeleri
 • Ürün ya da hizmetlerinizin bir listesi
 • İşletmenizin tanıtım reklamları
 • Bilgilendirme ve duyuru yapılması gerektiğinde
 • Kampanya duyuruları
 • Şirket etkinliklerine davetiyeler
 • Katalog, broşür vb. Şirket/ürün tanıtım materyalleri

Ne göndereceğinize karar verdikten sonra içeriğinizin şirket kurum kimliğine uygun olması sizin profesyonelliğinizin bir kanıtıdır. Bu nedenle aşağıdaki bilgileri içeriğinize eklemenizi öneriyoruz;

 • Faks şablonunuza şirket adınızı, logonuzu, faks numaranızı, telefon numaranızı, web sitenizi, e-posta adresini, adresinizi ve uygun görünebilecek diğer iletişim bilgilerini ekleyin.
 • Alıcıları rahatsız etmemek için faks almaya devam etmek isteyip istemediklerini sorun ve listeden çıkarılmak için en basit yöntemi önerin.
 • Faks pazarlamayı şirketlere yönelik yaparsınız, özellikle de bu sebeple şablonunuzu okuyacak işverenler için oldukça kısa ve öz bir faks gönderin.
 • Kişileri harekete geçirecek kelimeler kullanın; hemen bizi arayın, web sitemizi ziyaret edin, satıl alın, sipariş verin vb.

Neler yapabileceğimizi bilmemiz bizlere fikir verir ve sürekli geliştirmeler yapmamıza olanak sağlar. Faks gönderimlerinizi internet faks ile tek bir tuşa basarak bilgisayardan tüm hedef kitlenize gönderebilirsiniz. Son olarak fakslarınızı göndermeden önce son halinin nasıl göründüğünü görmenizi tavsiye ederiz.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız