İçeriğe geç

6 Adımda Otomatik Çağrı Sistemi İle Telefondan Anket Yapmak

iletisimmakinesi blog görsel

Telefonla anket sistemi sıkça kullanılan ve en hızlı sonuçlara ulaşmanızı sağlayan anket şekillerinden bir tanesidir. Telefon anketini tek tek anketöre aratmak yerine otomatik IVR ile kolayca anket senaryosu oluşturup aynı anda yüzlerce kişiye otomatik arama ile tuşlamalı sesli anket göndermek en hızlı ve kolay yöntem. Yazımızın devamında 6 adımda Outbound IVR ile telefondan anket yaparken izlemeniz gereken adımlardan bahsedeceğiz.

Otomatik IVR İle Telefondan Anket Yapmak

  1. Kendinizi Tanıtmakla Başlayın

Aramalarınızda şirketinizi tanıtarak başlamanız karşı tarafa kim tarafından arandığı konusunda bilgi vermek kişinin konuşmaya devam etme noktasında ilk adımı oluşturmaktadır. Bunun yanında aradığınız kişinin numarasını nereden bulduğunuzu açıklamanızda da fayda var. Kişiler bu konuyu kendi kendilerine cevaplayamadığı sürece size soracakları tek bir soru olur; numaramı nereden buldunuz?

  1.  Süreçler hakkında kısa bir bilgilendirme yapın

Kimse ne zaman biteceği belli olmayan bir soru cevap döngüsünde kalmak istemez. Bu sebeple anketin ne kadar süreceğini söyleyin. Bununla birlikte anketin amacını, ne için yaptığınızı da söylemeyi unutmayın. Kısa bir başlangıçtan sonra ankete başlamak için izin isteyin.

  1. Devam etmek İstemezse Bir Şans daha isteyin

Tuşlama sırasında ankete devam etmek istemeyen kişilere onları daha müsait bir zamanda tekrar aramayı teklif ederek o sırada müsait olmayan kişilerle ilişkinizi koparmamış olursunuz.

  1. Demografik bilgiler isteyin

Daha doğru sonuçlar için kişilere cinsiyet, yaş, medeni durum vb. demografik bilgiler sorarak anket sonuçlarında işinizi kolaylaştırın.

  1. Üçüncü bir seçenek tanıyın.

Anket sorularınız evet ve hayırdan ibaretse bir de konu ile ilgili fikri olmayanlar için ‘fikrim yok’ tarzında bir seçenek ekleyin. Bu durumda kişiler daha önce hiç deneyimlemedikleri ya da düşünmedikleri konuda fikir beyan etmek zorunda kalmazlar.

  1. Teşekkür Edin

Anket bitince konuşmayı hemen sonlandırmak yerine anketin bittiğini ifade eden teşekkür kısmını unutmayın. Birden bire kapanan telefonlar iyi bir izlenim oluşturmaz. Teşekkürle birlikte öneri, şikayet ya da eklemek istenen bir şey olup olmadığı ile ilgili bir ses kaydı isteyebilirsiniz.

Telefondan anket yapmak için Outbound IVR servisimizi inceleyebilirsiniz. Metin Seslendirme (Text2Speech) servisi ile otomatik seslendirme sistemi kullanmanız da mümkün.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız