İçeriğe geç

İzinli E-posta Pazarlama Nedir?

iletisimmakinesi blog görsel

İzinli E-posta Pazarlama Nedir?

E-posta pazarlama, tüm dünyada en çok kullanılan pazarlama yollarından birisidir. Ancak, Temmuz 2015’te yayınlanan Elektronik Ticareti Düzenleme Kanununa göre, şirketlerin artık gönderim yapmak için izin almadıkları mail adreslerine gönderim yapmaları yasaklandı. Yani, müşterilerine ve müşteri adaylarına email ile ulaşan şirketler, artık izinli mail pazarlama yapmak zorundalar. Bu durum, özellikle iş hayatına yeni başlamış küçük işletmeler ya da e-posta pazarlamaya yeni başlayacak şirketler için bir sorun haline gelebilir. Ancak toplu email gönderimini izinli kişi listelerine yapmak, hem göndericilere hem de alıcılara fayda sağlar.

izinli e-posta pazarlama görsel

Fiyat/Performans Oranı En Yüksek Yöntem

Toplu mail ile pazarlama yapmak, tüm pazarlama uzmanlarının vazgeçilmezidir. Yıllardır pazarlama konusunda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, toplu mail, pazarlama konusunda yıllardır en çok tercih edilen pazarlama yöntemidir.

İzinli Müşteri Listelerine Gönderim Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Toplu mail gönderimi yaparken, mail’lerinizin iletilme ve açılma oranları, gönderici puanınızı belirleyen önemli unsurlardır. İzinli mail pazarlama yaptığınız zaman, sadece sizden ileti almayı kabul etmiş kişilere gönderim yapacağınız için, bu oranlar otomatik olarak yükselmiş olur. Gönderici puanınızın yüksel olması, mail’lerinizin spam klasörüne düşmesini önler. İletişim Makinesi, daha güvenilir gönderimler yapabilmeniz için, toplu mail müşterilerine ücretsiz mail adresi doğrulama sunar.

İzinli Mail Pazarlama Yaparken Kimlerden İzin Almanıza Gerek Yok?

İzinli e-posta pazarlama yaparken, ticari geçmişiniz olan kişilerden izin almanıza gerek yok. Örneğin, işletmenizden daha önce alışveriş yapmış kişiler, müşteriniz sayılacağı için, özel bir izin almadan mail gönderimi yapabilirsiniz.

İzin almanızı gerektirmeyen bir diğer durum ise, gönderim yaptığınız kişilerin meslekleriyle ilgili mail gönderdiğiniz zamanlar. Örneğin, mail gönderdiğiniz kişi pazarlama departmanında çalışıyorsa ve mail’inizin içeriği pazarlamayla alakalıysa, gönderim yapacağınız kişilerden önceden izin almanıza gerek yok.

İzinli Mail Listesi Oluşturmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Sitenize E bülten Formları Ekleyin

İzinli toplu mail listesi oluşturmak için en çok kullanılan yöntem, web sitelerindeki e bülten’e kayıt formlarıdır. E-posta pazarlama yapmayı düşünüyorsanız, sitenizde mutlaka kullanıcıların e-postalarını bırakacakları bir alan oluşturmalısınız.

e bülten görsel

Alışveriş Sonrası Mail Adresi İsteyin

Toplu mail data’sı biriktirmenin bir diğer yolu ise, -eğer perakende sektöründeyseniz- mağazanıza gelen müşterilerden e-posta adreslerini toplamaktır. Özellikle alışveriş sonrası alacağınız e-posta adresleri, email ile pazarlama yaparken mail’lerinize en çok tepki veren pazarlama kitleleri olacaktır.

Hedefli Pazarlama Ortaklarıyla Çalışın

Eğer e-posta pazarlamaya yeni başlayan bir işletmeyseniz ve elinizdeki mail data’sı ile etkili bir iletişim gerçekleştiremiyorsanız, müşterilerine tamamen izinli e-posta listeleri sunan hedefli pazarlama servisi Tanı’nın Hedefli Email servisini kullanarak işe başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Kampanyaları Yapın

Sosyal medya hesaplarınızda, takipçilerinizi mail listelerinize katılmaları konusunda gönderiler paylaşarak iyi bir izinli pazarlama listesi oluşturmanız mümkün.

İzinli toplu mail listesi oluşturmak için diğer yöntemleri okumak için konuyla ilgili yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.


Hemen Kullanmaya Başlayın

Toplu mail, pazarlama konusunda çok etkili ve hesaplı. Siz de hâlâ izinli mail pazarlama yapmaya başlamadıysanız, bu etkili yöntemi denemeniz için ilk toplu mail gönderiminizi ücretsiz olarak sağlıyoruz. Toplu mail gönderme servisini denemeye hemen başlamak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli! Toplu Mail’i Ücretsiz Kullanmaya Başlayın.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız