İçeriğe geç

Nedir Bu Api Ekonomisi?

iletisimmakinesi blog görsel

Önceden yalnızca yazılımcıların içeriğine sahip olduğu API teknolojisi, getirileri ve karlılığı ile birlikte herkes tarafından araştırılmaya bilinmeye başlandı.

Sosyal ağlar, web tabanlı uygulamalar, mobil çözümler ve sayısız başka girişimler gibi bu teknolojiler, API’lerin işletmeler üzerindeki maddi etkilerini ortaya koyarak daha fazla kazandırma fırsatını tam olarak gösterdi. Bunlarla birlikte şirketler API’nin farkına vardı ve bunu ekonomik bir değere çevirdiler. Şimdi ise API Ekonomisi gibi işlevi de ismi kadar iddialı bir ekonomi ile karşı karşıyayız.

Peki nedir bu API?

API özetle yazılımların birbirleri ile konuşması anlamına gelir.  API farklı yazılım platformların birbirleri ile uyumu bir şekilde çalışmasını sağlayan, istenildiği zaman başkalarının da kullanabileceği (müşteriye sunulabilen), entegre edilebilir yazılım arayüzleridir. API hangi temel teknolojiye sahip olursa olsun yeni bir yazılıma yeni bir özellik ve veri paylaşımı sunuyor.

Daha anlaşılır olması sebebi ile bunu örnekle açıklayalım. İletişim Makinesi olarak bir çok hukuk bürosu ile çalışmaktayız. Toplu SMS API, Toplu MMS API, Email API, İnternet Faks API,Outbound IVR API, İnbound IVR API, TCKN SMS API, TCKN GSM Sorgulama Api, OTP SMS API, Sesli Mesaj API, interaktif SMS API, Lokasyona SMS API, Faks Numarasına SMS API gibi tüm servilerimize yönelik API’leri ücretsiz olarak sunuyoruz. Bu servisleri normal şartlarda kullanıcılar kendi şifreleri ve kullanıcı adları ile web sitemizden kullanabilirler. Ancak bizimle çalışan avukat müşterilerimiz İletişim Makinesi API’leri sayesinde kendi hukuk programları üzerinden Toplu SMS gönderebiliyorlar.

Bu API ekonomisinin şirketlere kazandırdığı karşılıklı kazan – kazan ilişkisidir. API’ye olan alaka arttıkça yazılımsal gelişim daha da artıyor ve çok işlevli programlar ortaya çıkıyor.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız