İçeriğe geç

Yasal Formatta Toplu SMS Nasıl Gönderilir?

iletisimmakinesi blog görsel

Son zamanlarda yapılan yasal düzenlemeler ile birlikte artık müşterilerin SMS’leri şikayet etmesi ve şikayetler karşısında yaptırım uygulanması çok daha kolay. 8 Aralık 2016 tarihinde yürürlüğe giren ve mesajların sonuna otomatik olarak eklenen operatör kodu ile birlikte ise gönderilen SMS’in hangi operatör tarafından gönderildiği ilgili bakanlık tarafından kolaylıkla belirlenip yasal süreç başlatılabiliyor. Tüm bunlar aklımıza şu soruyu getiriyor; yasal sorunlar yaşamadan nasıl Toplu SMS gönderilebilir?

Bu durumda ilk yapmanız gereken şey Toplu SMS ‘lerinizi yasal formatta hazırlamak.

Yasal Formatta Toplu SMS Göndermek İçin Yapmanız Gerekenler

SMS‘lerinizin sonuna RET Hakkı Eklemekle Başlayın

15 Temmuz 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmeliğe göre; kullanıcıların ticari elektronik iletilerinde gönderdikleri kişilere gönderim listesinden çıkma seçeneği sunması zorunludur.

Yine bu yönetmeliğe göre SMS vb. gönderimlerde alıcıların istedikleri zaman bu listeden aynı yolla; kolay ve ücretsiz çıkabilmesi gerekiyor. Örneğin; Toplu SMS gönderimi yaptığınızda mesajı alan kişi ücretsiz olarak SMS ile çıkabilmelidir.

yasal formatli sms ornegi

Kim Olduğunuzu Kanıtlayın

Ayrıca yukarıdaki görseldeki gibi gönderdiğiniz Toplu SMS’in içeriğinde firmalar için MERSİS numarası, şahıs şirketleri için Ad Soyad, TC Kimlik Numarası ya da vergi numarası yer almak zorundadır.

Ulaşılabilir Olun

Gönderim yapan kurumlar kısa mesaj numarası, telefon, faks, email adreslerinden en az bir tanesini mesaj içerisinde geçirmeleri gerekmektedir. Genellikle kurumlar kampanya, tanıtım ya da duyuru SMS’lerinde telefon numaraları, kampanya linkleri vb. bir çok iletişim bilgisi sunmaktadırlar. Ancak sunulmasının yasal bir zorunluluk olduğunun bilinmesinde fayda var.

Tüm Toplu SMS gönderme süreçleri için bizi 0 850 483 04 44 ‘ten arayın ya da bize yazın.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız