İçeriğe geç

Auto Dialer ve Predictive Dialer Arasındaki Farklar nelerdir?

auto dialer karşılaştırma için dialer

Müşterilerin belirli hareket ve davranış kalıpları vardır. Müşterilerinizin temel alışkanlıklarını öğrenebilirseniz, insan kaynağınızın verimliliğini artırabilirsiniz.

Çağrı merkezlerinin hızla popüler olduğu yıllarda auto dialer (otomatik arama) ortaya çıktı. Kısaca bahsedecek olursak; önceden belirlenmiş bir rehberin kullanılarak müşteri listesini otomatik olarak arama işlemidir. Otomatik arama kullanıldıkça daha çok verim alabilmenin yolları her daim araştırılmış ve daha gelişmişi ortaya çıkmıştır. Bu da Predictive Dialer (prediktif arama) olarak adlandırılır.

Bu programların taşıdıkları özellikler çağrı merkezleri için çok değerlidir. Predictive Dialer müşterileri tam zamanında ve sıfır zaman kaybını hesaplayarak gelişmiş bir sistem ile arar.

Auto Dialer Nedir?

Auto Dialer, bir çağrı merkezi veya satış ekibi gibi telefonla iletişim kurarak müşterilere ulaşmayı gerektiren işletmeler için kullanılan bir otomatik arama sistemidir. Auto Dialer, önceden belirlenmiş bir numara listesini otomatik olarak arar ve bağlantı kurulduğunda çağrıyı bir müşteri hizmet temsilcisine aktarır. Bu teknoloji, manuel olarak numara tuşlama ve çağrıyı başlatma sürecini otomatikleştirerek verimliliği artırır. Auto Dialer’lar, işletmelerin daha fazla müşteriye ulaşmasını ve daha fazla satış yapmasını sağlayarak pazarlama ve satış ekiplerinin performansını iyileştirebilir. Ayrıca, çağrıların kaydedilmesi ve raporlanması gibi özelliklerle birlikte gelerek müşteri deneyimini izleme ve iyileştirme imkanı sunar. Auto Dialer’lar, hızlı ve etkili bir şekilde müşteriye erişim sağlayan, çağrı merkezi operasyonlarını optimize eden ve işletmelerin iletişim süreçlerini geliştiren değerli bir araçtır.

Sizlere bu gelişmiş sistemleri daha iyi ifade edebilmek adına Auto Dialer ile Predictive Dialer arasındaki farklara değindik;

ÖzelliklerAuto DialerPredictive Dialer
Cihaz tipiDonanımYazılım
Otomatik AramaVarVar
Mesajların KaydedilmesiVarVar
Beklemeye AlmaVarYok
Çağrı YönlendirmeVarVar
Veri madenciliğiYokVar
Zaman yönetimiYokVar
Müşteri Temsilcisinin Uygunluğunun KontrolüYokVar
Algoritma Tabanlı ÇevirmeYokVar
KişiselleştirmeYokVar
Cevapsız AramaVarYok
Fırsat YönetimiYokVar
Çağrı SıklığıDüşükÇok yüksek
Boşta kalma süresiVarYok
Cevaplanma OranıDüşükÇok yüksek
FiyatYüksekDüşük
Genel VerimlilikDüşükÇok yüksek

Özetle, bir çağrı merkeziniz var ve Predictive Dialer kullanıyorsanız, çağrı merkezinizin gerekliliklerinin çoğunu karşılıyorsunuz demektir. Predictive Dialer, tüm bu özelliklere sahip olmasıyla Auto Dialer’ın önüne geçmektedir.

Ayrıca, iletişim süreçlerinizi daha da optimize etmek için İletişim Makinesi olarak, inbound IVR (gelen sesli yanıt) ve Outbound IVR (giden sesli yanıt) hizmetlerimiz de mevcuttur. Inbound IVR, müşterilerinizin çağrı merkezinizi aradığında otomatik yanıt almasını sağlayan bir sistemdir. Müşterileriniz, çağrıyı yönlendirmek veya sorularını yanıtlamak için belirli seçenekleri kullanabilir. Öte yandan, Outbound IVR, işletmenizin otomatik arama süreçlerini daha da geliştirerek, müşterilere hedefli ve önceden kaydedilmiş mesajlar göndermenizi sağlar. Bu hizmetlerimizle, çağrı merkezi operasyonlarınızı daha da etkili ve verimli hale getirebilir, müşteri deneyimini iyileştirebilir ve işletmenizin iletişim süreçlerini güçlendirebilirsiniz.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız