Yazılar Auto Dialer ve Predictive Dialer Arasındaki Farklar nelerdir?

Auto Dialer ve Predictive Dialer Arasındaki Farklar nelerdir?

Müşterilerin belirli hareket ve davranış kalıpları vardır. Müşterilerinizin temel alışkanlıklarını öğrenebilirseniz, insan kaynağınızın verimliliğini artırabilirsiniz.

Çağrı merkezlerinin hızla popüler olduğu yıllarda auto dialer (otomatik arama) ortaya çıktı. Kısaca bahsedecek olursak; önceden belirlenmiş bir rehberin kullanılarak müşteri listesini otomatik olarak arama işlemidir. Otomatik arama kullanıldıkça daha çok verim alabilmenin yolları her daim araştırılmış ve daha gelişmişi ortaya çıkmıştır. Bu da Predictive Dialer (prediktif arama) olarak adlandırılıyor.

Bu programların taşıdıkları özellikler çağrı merkezleri için çok değerlidir. Predictive Dialer müşterileri tam zamanında ve sıfır zaman kaybını hesaplayarak gelişmiş bir sistem ile arar.

Sizlere bu gelişmiş sistemleri daha iyi ifade edebilmek adına Auto Dialer ile Predictive Dialer arasındaki farklara değindik;

ÖzelliklerAuto DialerPredictive Dialer
Cihaz tipiDonanımYazılım
Otomatik AramaVarVar
Mesajların KaydedilmesiVarVar
Beklemeye AlmaVarYok
Çağrı YönlendirmeVarVar
Veri madenciliğiYokVar
Zaman yönetimiYokVar
Müşteri Temsilcisinin Uygunluğunun KontrolüYokVar
Algoritma Tabanlı ÇevirmeYokVar
KişiselleştirmeYokVar
Cevapsız AramaVarYok
Fırsat YönetimiYokVar
Çağrı SıklığıDüşükÇok yüksek
Boşta kalma süresiVarYok
Cevaplanma OranıDüşükÇok yüksek
FiyatYüksekDüşük
Genel VerimlilikDüşükÇok yüksek

Özetle bir çağrı merkeziniz var ve Predictive Dialer kullanıyorsanız. Çağrı Merkezinizin gerekliliklerinin bir çoğuna sahipsiniz demektir. Predictive dialer’ın tüm bu özellikler ile Auto Dialer‘in önüne geçtiğini söylemek de mümkün.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız