İçeriğe geç

IVR ile Alacak Tahsil Yönetimi Yapmak Neden Daha Avantajlıdır?

iletisimmakinesi blog görsel

Alacak tahsil yönetiminin maliyet olarak oldukça masraflı olduğu göz ardı edilemez bir gerçek. Personel ücretleri, çağrı merkezi ücretleri ve zaman kaybı alacak tahsil yönetimi masraflarının yalnızca bir kısmını oluşturur. Bu nedenlerle kişileri iyi analiz etmek ve tek seferde başarılı olunacak yöntemler denemek gerekiyor.

Bu yazımızda IVR ile alacak tahsil yönetimi neden daha avantajlıdır? sorusunun cevabını aradık.

Borç çok hassas bir konudur. Bir çok insan borcunun olduğunu açık açık konuşmayı istemez, çekinirler. Bu sebeple tanımadıkları çağrı merkezi temsilcileri ile bu konuyu konuşmaktan kaçma yoluna gidebilirler. İşte bu noktada Outbound IVR ile otomatik aramalar göndererek hatırlatmalar yapmak kişiler için daha rahatlatıcı olur.

Müşterilerimiz bu sebeple ve tahmin ettiklerinden daha fazla etkileşim görmesi sebebi ile genellikle IVR kullanmayı tercih ediyorlar. IVR ile borçlular borç miktarlarını öğrenebilir, borçlarının hepsini veya tamamını ödeme seçeneklerine yönlendirilebilir veya çağrı merkezi temsilcinize aktarılmayı tercih edebilirler.

IVR Neden Daha Avantajlıdır

IVR sayesinde çalışan maliyetlerinden tasarruf sağladığınız gibi verimliliğinizi de artırırsınız. Kısaca daha az kişi ve emek ile daha fazla borçluya ulaşabilirsiniz.

Borçlular ilk aşamada genellikle sizin onlara hatırlatmak istediğiniz borçları unutmuşlardır veya farkında değillerdir. İşte bu noktada borçlulara kişiselleştirilmiş SMS veya Otomatik Aramalar(IVR) göndererek hatırlatmanızı yapabilirsiniz. Bu işleri yaparken çağrı merkezinize ihtiyaç duymadan bilgisayar üzerinden işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Siz de en zorlu anlarda dahi tahsilat oranınızı artırmak için çözüm arıyorsanız ekibimizle 0 850 483 0 444’ten iletişime geçebilir ya da bize yazabilirsiniz.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız