Zim Başlıklı Sms
Türkiye'nin en ucuz Toplu SMS gönderme yolunu öğrenin HEMEN BAŞLA!

4 Büyük Avantaj ile
Toplu Mail Gönderme

Email pazarlama, müşterilerinize ulaşmanın en kolay, en etkili ve en ucuz yoludur. Hemen ilk ay ücretsiz deneyin!

Toplu Mail Hazırlama Toplu Mail Hazırlama
Toplu Mail Hazırlama
Toplu SMS, Toplu MMS,
TCKN SMS
ve Sorgulama
Servisleri, Lokasyona SMS,
OTP, Anında cevap ve Vergi
No SMS servislerimizle,

tüm ihtiyaçlara hitap
ediyoruz.
Toplu Mail Hazırlama
İletişim Makinesi, IVR servisleri, sesli mesaj, internet faks, metin seslendirme gibi birçok “Sesli Servisi” aynı arayüzde, entegre çalışır biçimde sunuyor
Toplu Mail Hazırlama
Türkiye’nin en iyi markalarıyla çalışan Tanı’nın güvenli veritabanıyla izinli pazarlamaya başlayın.

Sanal Çağrı Merkezlerinin 5 Temel Faydası

Dünyada bulut pazarının istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etmesi ile sanal çağrı merkezi çözümleri sağlam bir araç olarak yükselmeye devam ediyor. Uluslararası araştırmalara göre bu yıl dünya çapında bulut sistemleri 146 milyar dolar ve 2020 yılında 236 milyar dolar olacağı ön görülüyor. Bu yazımızda Sanal Çağrı Merkezlerinin 6 Temel Faydasından Bahsettik.
Sanal-Çağrı-Merkez

Her Yerden Yüksek Erişilebilirlik

Bulut çözümlerinin en çok bilinen özelliklerinden birisi kurulumu ve kullanımı oldukça kolay olmasıdır. Her yerden erişebilir olması özelliği tüm bunlarla birleştiğinde ortaya mükemmel sonuçlar çıkarabilir. Markaların dünyanın hemen hemen her yerinden müşteri temsilcileri görevlendirebilmesi ve 7/24 hizmet verilmesi sanal çağrı merkezleri sayesinde kolaylaşır. Bulut çözümleri aynı ortamda ya da farklı ortamlarda çalışan birçok müşteri temsilcilerinin maksimum verimlilik ile birlikte çalışmalarını sağlar.

Daha Etkili Müşteri Temsilciliği

Müşteri temsilcileri sanal çağrı merkezi kullanırken yüksek verimlilik elde ederler. Akıllı teknolojiler ile birlikte çağrı merkezi temsilcileriniz müşterilerin çeşitli kanallardaki verilerine tek bir arayüzden ulaşarak işlemlerini daha hassas bir şekilde gerçekleştirirler. Outbound IVR, Auto dialer ve Predictive Dialer gibi servisler size zaman kazandırırken Inbound IVR ile çağrılara geri dönüşler olduğunda akıllı bir şekilde yönlendirerek zaman kazanırsınız.

Ölçülebilirlik

Sanal Santral, şirketler için büyük ölçülebilirlik avantajları sağlar. Örneğin; Çağrı merkeziniz her zamankinden daha yoğun bir dönem geçirdiğinde daha fazla müşteri temsilcisine ihtiyacınız olduğunu otomatik olarak anlar ve bildirir.

Daha Düşük Maliyet

Bulut çözümleri, kurum içi servislerin başlangıç maliyetlerini önemli ölçüde düşürür. Hatta kurulum ve kullanım kolaylığı sayesinde ücretsiz deneme avantajları ile test etme olanakları sağlayabilir.

Daha Güvenli

Bulut çözümler verilerinizi size özel bulut alanlarda barındırırken, verileri düşük maliyetle depolar. Bununla birlikte bulut sistemler kurum içi depolama yöntemlerinden daha güçlü afet kurtarma işlevi sunar. Tüm verilerinizin bulutta olması olası afetlere karşı verilerinizi kaybetmemenizi korumanızı sağlar.

Etkileşimli Sesli Yanıt (IVR) / İletişim Makinesi

Powered by hermes-logo