Yazılar Çağrı Merkezleri Neden Bulut IVR’a Geçiş Yapıyor?

Çağrı Merkezleri Neden Bulut IVR’a Geçiş Yapıyor?

iletisimmakinesi blog görsel

IVR sistemlerinin kurumlara ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. IVR, müşterilerle olan iletişimde en etkin ve hesaplı çözümleri sunarken, firma çalışanlarının da verimliliğini artırıyor. Ancak donanımsal santral çözümlerinin de artık modasının geçtiği aşikar. Bugün, Cloud IVR’ın neden donanımsal sesli yanıt sistemlerinin önüne geçtiğini inceleyeceğiz.

bulut çağrı merkezi görsel

Bulut IVR Kullanmanın Avantajları

Donanımsal IVR’dan Cloud IVR’a geçmenin en büyük getirisi elbette ki donanımın yarattığı hantallıktan kurtulmak oluyor. Firma, IVR’ın bakımıyla, güncellemesiyle, teknik detaylarıyla uğraşmak zorunda kalmıyor. Servis sağlayıcı yalnızca güncelleştirmeler ve geliştirmeler ile ilgileniyor, donanım olmadığı için bakım diye bir kavram da gündeme gelmiyor. Donanım aynı zamanda ek masraflar ortaya çıkarıyor. Donanımsal IVR sistemleri, hem uzun sürede hazır hale gelerek zamanı, hem de donanım maliyeti yüzünden firma bütçesini etkiliyor.

Bulut(Cloud) IVR’ın bir diğer rahatlığı ise cihaza olan bağımlılığını olmaması. Örneğin; İletişim Makinesi Outbound IVR servisi, internet tarayıcı destekleyen bütün cihazlarda kullanılabiliyor. Bu özelliğiyle, donanımsal IVR’ın sunamadığı esnekliği, Cloud IVR çözümleriyle sunuyor.

Ölçümlenebilme yönü, Cloud IVR çözümlerinin bir diğer avantajı. Donanımsal IVR’a göre raporlar tamamen sistem tarafından ve eş zamanlı olarak görüntülenebiliyor. Bu da müşterilerden gelen geri dönüşlere göre anında strateji değiştirebilme esnekliğini kurumlara sağlıyor. İletişim Makinesi Raporlama özelliği de bu ihtiyacı sorunsuz bir şekilde karşılıyor. Dilerseniz raporlarınızı Excel üzerinde bile görüntüleyebiliyorsunuz.

Bulut bilişim teknolojisiyle çalışan bir IVR’da ayrıca telefon hattı gibi bir zorunluluk da ortadan kalkıyor. Bu da dış etkenlerden bağımsız bir şekilde (kötü hava koşulları, altyapı çalışmaları vs.) IVR’ın 7-24 sorunsuz çalışmasını sağlıyor.

Cloud IVR, çağrı merkezlerinin tüm dünyada evrilmeye başladığı sanal santral sistemidir. İletişim Makinesi Outbound IVR servisi, çift yönlü iletişimin en etkili ve hesaplı halini müşterilerine sunuyor.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız