İçeriğe geç

Pazarlama Satış ve Destek Ekipleri için 6 IVR Kullanım Örneği

otomatik ivr kullanımı için görsel

Pazarlama, satış ve destek ekipleri için potansiyel müşterileri kazanmak, müşterilere daha çok destek vererek iyi izlenimler oluşturmak, verimliliği artırmak ve maliyetten tasarruf etmek için birçok yol var. Daha önce IVR (Çağrı Sistemleri) kullanmadıysanız ya da yeni kullanmaya başladıysanız. Bahsettiğimiz IVR kullanımında 6 kullanım örneği çok işinize yarayacak.

Şirketiniz için 6 IVR Kullanım Örneği

IVR ile Telefondan Anket Yaparak Müşterilerinizin Memnuniyetini Öğrenin

Telefondan yapılan anketler müşteri hizmet kalitesini ölçmek için paha biçilmez bir yöntemdir. Telefonla yapılan anketler, ekiplerinizin nasıl performans gösterdiği ve müşterilerinizin hizmetinizden ne kadar memnun kaldığı konusunda müşterilerin anında geri bildirimde bulunmasını sağlar. Kullanabileceğiniz 2 çeşit anket yöntemi vardır. Birincisi Inbound IVR, ikincisi ise Outbound IVR, Örneğin; telefonda destek ekibinizden birisi ile konuşulduğu zaman müşteriye konuşma sonrasında ankete katılmak isteyip istemediği sorulur ve onay alınması durumunda anında gelen IVR’a yönlendirilir. Böylelikle müşterinizin deneyimi henüz yeniyken doğru sonuçlara ulaşılır. Alternatif bir yöntem olarak ise, müşterilerinizin memnuniyetini deneyim sırasında ölçemediğiniz taktirde daha sonra giden IVR ile ses kaydı göndererek memnuniyetlerini ölçebilirsiniz.

Gelen IVR ve Giden IVR ile Deneme sürecindeki ürününüz hakkındaki geri bildirimleri en hızlı ve tutarlı bir şekilde alın

Kullanıma yeni sunduğunuz ürünlerinizi kullanan müşterilerin deneyimlerini öğrenmek için müşterilerinize IVR gönderin. Anket, evet – hayır sorusu veya çoktan seçmeli sorular sorarak memnuniyeti ölçebilir veya açık uçlu sorular sorarak ses kaydı bırakılmasını isteyebilirsiniz. Böylelikle ürün ya da hizmetinizi geliştirmek için bir çok geri bildirime sahip olursunuz.

Satış Ekibinizi Boşa Zaman kaybetmekten kurtarın

Tanıtımını yapmak istediğiniz bir ürününüzün ya da bir kampanyanın duyurusunu gelen IVR ve giden IVR ile otomatik çağrılar göndererek bu konu ile ilgilenen potansiyel müşterilerinizi keşfedebilirsiniz. Daha sonra ise satış ekibinizi ilgilendiğine dair tuşlama yapan kişilere yönlendirerek istekli kişiler ile görüşürsünüz, isteksiz kişiler ile görüşüp zaman kaybı yaşamazsınız. IVR, anında cevap alabileceğiniz nadir bir sistem olması sebebi ile diğer iletişim yöntemlerinden ayrılır.

Müşterilerinizin ve Potansiyel Müşterilerinizin Satın Alma Alışkanlıklarını Keşfedin

Müşterilerinizin demografik özelliklerini, satın alma tercihlerini, alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını öğrenmek için onlara IVR gönderebilirsiniz. Pazar araştırması yalnızca mevcut müşterinizi anlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel müşterilerinizi keşfetmenize ve büyüme potansiyelinizi anlamanıza yardımcı olur. Bu tür araştırmaları IVR aracılığı ile yapmanız daha hızlı sonuçlar almanıza sebep olur ve pazar araştırması için ekstra maliyetten sizi kurtarır.

Cloud IVR’ın 5 Büyük Avantajı – Çağrı Merkezleri Neden Bulut IVR’a Geçiş Yapıyor? konularını içeren yazımız için tıklayın.

Yenileme Zamanı Gelen Müşterilere, Otomatik Çağrılar Göndererek Satışları Hızlandırın

Sattığınız ürün ya da hizmetler yenilenme gerektiriyorsa her yenileme zamanında müşteri temsilciniz ile aramak yerine IVR ile otomatik çağrılar göndererek tasarruf sağlayabilirsiniz. Müşterilerinize hangi ürün veya hizmeti, ne kadar ve hangi gün istedikleri vb. bir çok soru ile bir çok senaryo oluşturmak mümkün.

Sanal Çağrı Merkezi ile Gelen Aramaları Kontrol Edin

Gelen aramaları cevaplamak, arayanları interaktif sesli menülerle yönlendirmek, hesap bakiyeleri ve çalışma saatleri gibi bilgileri sağlamak için kendi IVR sisteminizi kurarak müşterilerinize profesyonel deneyimler sunun. Otomatik IVR Sistemi müşteri temsilcinizin yerini alarak işletmenizin maliyetlerini düşürmenize yardımcı olur ve 7/24 müşteri hizmetleri sunar. Bu örneklerden herhangi biri için Gelen IVR ve Giden IVR kullanmayı denemek isterseniz İletişim Makinesi olarak size yardımcı olabiliriz. Size en uygun senaryoyu belirleyebilir ve işlerinizi kolaylaştırabiliriz. Not: Yukarıdaki örneklerin her biri daha önce kullanılmış IVR senaryolarından esinlenerek yazılmıştır.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız