İçeriğe geç

Toplu Mail Nedir? Toplu Mail Doğrulama Nedir?

iletisimmakinesi blog görsel

Toplu mail nedir? Toplu mail doğrulama nedir? Hatalı mail adreslerine mail göndermenin kötü etkileri, bu sorunu aşmak için yapmanız gerekenler hakkında ayrıntılı bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

Toplu Mail Nedir?

Kelime anlamı olarak aynı içeriği tek seferde birden fazla kişiye mail olarak göndermektir. Toplu mail gönderimi bir şirketin reklam ve pazarlama süreçlerinin en temel ve etkili başlıklarından biridir.

Toplu Mail Doğrulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Toplu mail doğrulama, gönderim yapılan mail listelerindeki adreslerin geçerli olup olmadıklarını doğrulayarak, gönderilen e-postaların iletilme oranlarını artırmaya yarayan bir hizmettir. Mail adreslerinin doğrulanma aşaması ve gönderilme sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

E-Mail listesi temizleme ve doğrulama, e-posta kampanyasının teslim edilebilirlik puanını yükseltir. Bounce Ratein düşük olmasına katkı sağlar. İletişim Makinesi mail doğrulamayı her gönderim öncesi ücretsiz yapar.

Toplu mail gönderme programı ile büyük ölçekli mail gönderimlerinde, gönderim yapılan kişi listeleri içinde artık kullanılmayan, hatalı ya da maillerinizi kabul etmeyen mail adresleri vardır. Bu adreslere gönderim yapmak, eposta pazarlama süreçlerinde yapılan en büyük hatalardan biridir.

toplu mail doğrulama görsel

Mail Doğrulama İşlemi Neden Çok Ama Çok Önemlidir?

Toplu mail gönderebilmek için öncelikle şirketlerin müşterilerinin e-postalarından oluşan bir listesine ihtiyacı vardır. Birçok şirket, email listelerini website ziyaretçilerinin e bültene kayıt kısmını doldurmasıyla oluşturmaktadır. Web sitelerindeki bu formların doldurulması esnasında birçok hatalı mail adresi girişi yapılabilmektedir. Örneğin perakende sektöründe hizmet veriyorsanız, alışveriş sonrası müşterilerinizden topladığınız mail adreslerinin hatalı olduğuna sıklıkla şahit olmuşunuzdur. Bu hatalı mail adresleri aynı liste içinde biriktiğinde, büyük bir iletilemeyen mail grubu oluşturmaktadır.

Ve dahası; bu hatalı mail listenize yaptığınız gönderimler, maillerinizin Bounce Rate’nin yükselmesine neden olur. Ve bu da sonuç olarak başarısız bir email marketing kampanya süreci anlamına gelecektir.

Toplu email gönderimini izinli kişi listelerine yaparak, İzinli E-posta Pazarlama faaliyetinin etkinliğini arttırabilirsiniz. Mail doğrulama bu etkinliği bir üst seviyeye çıkartır.

Toplu Mail Gönderiminde Bounce Rate Nedir?

Bounce Rate, kelime anlamı olarak “çıkma oranı” olup, kısaca toplu mail gönderiminiz için “iletilmeyen mail oranı” diyebiliriz. Yaptığınız email gönderiminin iletilme ve açılma oranı ne kadar düşükse, bounce rate’iniz o kadar yüksektir.

bounced mail görsel

Peki Yüksek Bounce Rate Neye Yol Açar?

Hatalı mail adreslerine yaptığınız gönderimlerin, bounced mail(Geri dönen mail) oranınızın yükselmesine neden olacağından bahsetmiştik. Geri dönen, yani iletilemeyen mailler, mail server’ınızın puanını düşürür. Bu da uzun vadede Gmail, Hotmail, Yahoo gibi mail sağlayıcılar tarafından, mail sunucunuzun IP adresinin engellenmesine yol açabilir.

Unutmayın, toplu mail gönderimi yaparken, mail sunucunuzun puanı, en önemli konulardan biridir. Bu nedenle, email gönderimlerinizde, kişi listenizi doğrulamak, hayati önem taşır.

Mail Kontrol Etme ve Mail Doğrulama Programları

Mail listenizi doğrulamak için birçok ücretli mail doğrulama programı mevcuttur. İletişim Makinesi’ni kullanıyorsanız, toplu e-posta listeniz, ücretsiz olarak her gönderim öncesi doğrulanır.

Gönderim yaparken mail doğrulama programlarına ekstra ücret ödemek istemiyorsanız gönderimlerinizi İletişim Makinesi üzerinden yaparak ücretsiz mail doğrulama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

spam email görsel

Mail Doğrulama Esnasında Neler Kontrol Edilir?

E-posta Adresinin Biçimi

ornek@xmail.com yapısına uygun olmayan mail adresleri, mail doğrulama programları tarafından otomatik olarak elenir.

Geçerli Alan Adı

kisi@alan.adi örneğindeki alan adlarının geçerliliği, mail doğrulama yazılımları tarafından kontrol edilir, geçerli olmayan alan adlarına bağlı adresler elenir.

Kullanıcı Geçerliliği

Mail listenizdeki adreslerin aktif olarak kullanılıp kullanılmadıkları kontrol edilir. Aktif olmayan mail adresleri sistem tarafından elenir.

Mail Doğrulama Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Düşük Bounce Rate

Mail listenizden geçersiz email adreslerini temizlediğinizde, iletilen mail oranınız büyük ölçüde artacaktır. Bu da bounce rate’inizin düşmesini sağlayacaktır.

Spama Düşme Olasılığınız Azalır

Toplu mail doğrulama yaparken, gelen toplu mailleri otomatik olarak spama yönlendiren kullanıcıları da engelleyebilirsiniz. Bu kullanıcıları mailing listenizden çıkarmanız, gönderici puanınızı yükseltmenizi sağlar.

Maillerinizin Okunma Oranı Artar

Doğrulanmış listeler, genel olarak iyi tepki veren kişileri içerdiği için, iyi bir hedef kitle elde etmiş olursunuz. Mailleriniz, gerçekten ilgili kişilerin gelen kutularına düşer. Böylece başarılı bir mailing kampanyası gerçekleştirmiş olursunuz.

Maliyetten Tasarruf

Mail doğrulama hizmeti sayesinde, geçersiz ve hatalı mail adreslerini mail listenizden çıkarırsınız, bu daha az adrese mail gönderimi yapacağınız anlamına gelir. Böylece, iletilmeyen mailler için boşuna para ödemezsiniz. Email marketing harcamalarınızı ciddi oranda azaltarak kampanyalarınızın verimliliğini arttırabilirsiniz.

İletişim Makinesi, toplu mail doğrulamayı neden ücretsiz sunuyor?

Toplu mail doğrulama, düzenli olarak toplu mail gönderimi yapan herkesin yapması gereken kritik bir uygulamadır. Gönderici olarak geçersiz mail adreslerine çok fazla e-posta gönderdiğiniz takdirde, internet servis sağlayıcılar ve büyük mail sunucuları tarafından mailleriniz spam olarak algılanır. Bu da gönderdiğiniz maillerinizin junk mail kutularına düşmesine sebep olur.

Toplu mail ile pazarlamadan iyi bir verim almak istiyorsanız, internet servis sağlayıcılılar tarafından güvenilir bir gönderici olarak algılanmanız gerekiyor. Mail’leriniz ne kadar fazla kişi tarafından okunursa, gönderici puanınız da o kadar yüksek olacaktır. İletişim Makinesi olarak, izinli mail pazarlamanın büyük etkisinin farkında olduğumuz için, toplu mail hizmeti sunarken, arka planda gerçekleşmesi gereken ek hizmetlerin hepsini ücretsiz olarak sunuyoruz. Toplu mail doğrulama da, bunların başında geliyor.

Bazı toplu mail şirketleri, mail gönderimi, raporlama hizmetleri ve doğrulama hizmetleri için ayrı ayrı ücretler talep edebiliyorlar. İletişim Makinesi üzerinden yapacağınız gönderimlerde, bunların hiçbirini düşünmenize gerek yok.

Siz de, izinli email pazarlama işlemlerinizi İletişim Makinesi üzerinden, eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek isterseniz, aşağıdaki formu doldurarak ilk toplu gönderiminizi ücretsiz yapabilirsiniz.

20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman destek kadromuzla yanınızdayız